back to top

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby sme pochopili, ako vecné bremeno vzniká a zaniká, prenesme sa do fiktívneho príbehu o dedkovi Jánovi a jeho vnučke Zuzane, ktorí nám ukážu, ako môže táto právna záležitosť ovplyvniť ich majetok.

Ako vecné bremeno vzniká

Dedkova záhrada: Príbeh o vzniku vecného bremena

Dedko Ján bol vášnivým záhradkárom. Mal veľkú záhradu, ktorá sa rozprestierala za jeho domom v malej dedinke. Jeho veľkou radosťou bolo pestovať ovocie a zeleninu, ktoré potom s láskou ponúkal svojej rodine. Keď sa dedko dostal do vyššieho veku, rozhodol sa darovať časť svojej záhrady svojej vnučke Zuzane, ktorá sa práve začala zaujímať o ekologické pestovanie.

Pretože bol dedko múdry a predvídavý, do darovacej zmluvy zahrnul aj ustanovenie o vecnom bremene. Toto vecné bremeno spočívalo v tom, že dedko Ján si vyhradil právo chodiť do tejto časti záhrady, aby si mohol aj naďalej užívať svoju vášeň pre záhradníčenie. Vecné bremeno teda vzniklo na základe zmluvy medzi dedkom Jánom a Zuzanou, ktorá bola následne zapísaná do katastra nehnuteľností.

Vecné bremeno je právny nástroj, ktorý umožňuje jednej osobe (oprávnenej) využívať určitým spôsobom nehnuteľnosť, ktorá je vo vlastníctve inej osoby (povinného). Vznik vecného bremena je možný viacerými spôsobmi:

  • písomnou zmluvou
  • na základe závetu a konania o dedičstve
  • schválenou dohodou dedičov
  • rozhodnutím príslušného orgánu, najmä súdu
  • zo zákona
  • výkonom práva (vydržaním).

V prípade dedka Jána a Zuzany bolo vecné bremeno zriadené na základe zmluvy.

POZOR: Vecné bremená vznikajú až ich vkladom do katastra nehnuteľnosti! Tieto bremená sú evidované na liste vlastníctva v časti „C“ ako ťarchy. A ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností sme si rozobrali v tomto článku: https://www.obyvani.blog/ako-zapisat-vecne-bremeno-do-katastra-nehnutelnosti/.

Ako vecné bremeno zaniká

Keď už dedkova záhrada nepotrebuje svoje bremeno

O pár rokov neskôr sa dedko Ján rozhodol presťahovať do mesta bližšie k svojej rodine. Zuzana, ktorá teraz využívala záhradu naplno, začala uvažovať o tom, ako by mohla odstrániť vecné bremeno, ktoré už stratilo svoj význam. Existuje niekoľko spôsobov, ako môže vecné bremeno zaniknúť, a to napr.:

  1. Dohoda medzi stranami: Dedko Ján a Zuzana sa dohodli, že vecné bremeno už nie je potrebné, a podpísali dohodu o jeho zrušení. Táto dohoda bola následne zapísaná do katastra nehnuteľností, čím vecné bremeno zaniklo.
  2. Úmrtím oprávnenej osoby: Ak by dedko Ján zomrel skôr, než by sa vecné bremeno zrušilo, zaniklo by automaticky jeho úmrtím, ak by nebolo zriadené aj pre jeho potomkov.
  3. Uplynutím času: Niekedy je vecné bremeno zriadené na určitý čas. Ak by dedko Ján a Zuzana zahrnuli do zmluvy časové obmedzenie, vecné bremeno by zaniklo po uplynutí tejto doby.
  4. Zánikom nehnuteľnosti: Predpokladajme, že by sa rozhodli časť záhrady predať alebo prestavať na iný účel. Ak by nehnuteľnosť stratila svoju pôvodnú podstatu, vecné bremeno by zaniklo so zánikom nehnuteľnosti.
  5. Rozhodnutím súdu: V niektorých prípadoch, ak sa ukáže, že vecné bremeno je pre povinného neúnosné alebo neopodstatnené, môže o jeho zrušení rozhodnúť súd.

Morálka príbehu: Poznanie právnych aspektov chráni náš majetok

Príbeh dedka Jána a Zuzany nám krásne ilustruje, ako môže vecné bremeno vzniknúť a zaniknúť. Vecné bremeno je dôležitým právnym nástrojom, ktorý môže zabezpečiť práva a povinnosti medzi osobami v súvislosti s nehnuteľnosťami. Správne pochopenie a využívanie týchto právnych možností môže pomôcť predchádzať budúcim konfliktom a chrániť hodnotu nášho majetku.

Ak sa niekedy ocitnete v situácii, ktorá zahŕňa vecné bremeno, nezabudnite to konzultovať s odborníkom na tento typ práva. Rovnako ako dedko Ján a Zuzana, aj vy môžete nájsť riešenie, ktoré bude prospešné pre všetky strany a zabezpečí, že váš majetok bude využívaný podľa vašich predstáv.

Ak by ste potrebovali ešte nejakú pomoc alebo radu pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti s vecným bremenom, neváhajte a kontaktujte našu realitnú kanceláriu RealVEA.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Štátne nájomné bývanie: dopad na trh s nehnuteľnosťami a očakávania do budúcnosti

Štátne nájomné bývanie, ktoré bolo na Slovensku oficiálne spustené, prináša nový prístup k riešeniu nedostupnosti bývania. Tento systém, podporovaný štátom, má za cieľ poskytnúť...

Čo je štátom podporované nájomné bývanie a ako sa zaregistrovať?

Bývanie patrí medzi základné potreby každého človeka, no pre mnohých sa stáva čoraz menej dostupným. Stúpajúce ceny nehnuteľností, vysoké náklady na hypotéky či trhové...

Oplatí sa zariadiť byt určený na prenájom?

Ak rozmýšľate nad prenájmom svojej nehnuteľnosti, iste ste už narazili na dilemu: prenajímať byt zariadený alebo radšej úplne prázdny? Táto otázka je dôležitá a...

Investovanie do nehnuteľností: zložené úročenie v nehnuteľnostiach

Investovanie do nehnuteľností je jednou z najspoľahlivejších a najziskovejších stratégií na budovanie dlhodobého bohatstva. Avšak len málokto si uvedomuje, že tajnou ingredienciou, ktorá z...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor