back to top

Čo zvážiť pri výbere bytu?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Základné kritéria na byt je hlavne veľkosť a poloha. No predtým ako začnete hľadať byt by ste si mali položiť ešte jednu otázku, ktorá práve lokalitu a veľkosť môže zásadnejšie ovplyvniť.

Kupujem byt na bývanie alebo ako investíciu?

Ak kupujem byt pre seba na bývanie tak pozerám hlavne na svoje potreby. Pri lokalite zisťujem vzdialenosť / dostupnosť do práce, kde je možnosť tráviť voľný čas, aké sú v okolí obchody, športoviská, škola, škôlka, … Pri veľkosti bytu je to o mne koľko rokov plánujem v byte bývať, či je to 1 izbový byt na začiatok alebo budem potrebovať 3 izbový byt pre rodinku. Aké by mal mať byt vybavenie, či uprednostňujem aby bol byt zrekonštruovaný. V prípade pôvodného stavu budem chcieť a mať čas rekonštruovať. Je pre mňa dôležité poschodie, výťah, balkón, či sa dá dokúpiť garáž / parkovacie miesto.

Byt ako investícia

Ak kupujem byt ako investíciu na ďalší prenájom tak si najskôr definujem kto bude mojim nájomcom. Pretože byt, ktorý kupujete ako investíciu nemusí byť v mieste kde máte aktuálne svoje zázemie.

V prípade dlhodobého nájmu sa pozeráme na potreby budúceho nájomcu, ktorý by v blízkosti bytu mohol mať prácu, dobrá dostupnosť na voľnočasové aktivity, občianska vybavenosť v okolí – obchody, školy, reštaurácie, športoviská. Veľkosť bytu by sa mala odvíjať od toho či by ste chceli prenajímať byt 1 osobe, páru alebo mladej rodinke. A potom pokračujú otázky ako chcem aby sa v bytovom dome nachádzal výťah, má mať balkón, má byť zrekonštruovaný alebo v pôvodnom stave, ak sa predáva zariadený je to pre mňa výhoda, aké sú možnosti parkovania.

Ďalšou možnosťou prenájmu je tzv. krátkodobé ubytovanie – Airbnb. Vašim krátkodobými nájomcami budú prevažne turisti, výletníci a tomu musí zodpovedať aj lokalita. Takže namiesto dobrej dostupnosti do práce je dobre si pozerať dobrú dostupnosť do prírody, na hrady, do múzeí prípadne na rôzne atrakcie. Veľkosť bytu a počet izieb záleží od počtu ľudí, ktorým by ste to chcel prenajímať. Má mať byt výťah, terasu alebo balón, parkovacie miesto, možnosť v okolí si dať raňajky.

Úplne iným a špecifickým konceptom investovania a prenajímania je apartmán alebo nehnuteľnosť v komplexe.

Ako to prebieha? Apartmány sú určené ku kombinácii vlastného užívania a ďalšieho prenájmu. V čase Vašej neprítomnosti apartmán prenajímate cez hotelový systém, čo Vám zaručuje atraktívny výnos % z prenájmu ubytovania a minimalizuje Vaše starosti s týmto spojené. Výnos z prenájmu sa odvíja od reálnej obsadenosti komplexu. Užívanie apartmánu si dohodnete v nájomnej zmluve o zaradení apartmánu do hotelového systému. Väčšinou je zaužívané, že apartmán môžete využívať kedykoľvek, pokiaľ nie je prenajatý.

Ak už máte zadefinované požiadavky na byt a lokalitu plus máte prezistené svoje finančné možnosti prichádza aktívna časť kúpy nehnuteľnosti.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.

Investovanie do nehnuteľností – Ako na to a čomu sa vyhnúť

Investovanie do nehnuteľností sa stalo v posledných rokoch veľmi populárnou formou investovania. Mnohí ľudia vidia v nehnuteľnostiach stabilnú a dlhodobú investíciu, ktorá im môže...

Kupujete novostavbu? Prinášame tipy na možné skryté vady

Stav nového domu voňajúci čerstvým náterom a neobývanými izbami môže na prvý pohľad pôsobiť ako bezchybný sen. Avšak, skutočnosť môže byť iná a niekedy...

Predávate klasický veľký „rodičovský“ dom? Argument viacgeneračného bývania je opäť trendy

V súčasnosti, kedy sa spoločnosť snaží nájsť riešenia na stále rastúce náklady na bývanie a zároveň žijeme v dobe, kde sa rodinné vzťahy a...

Zmeny poplatkov na Katastri nehnuteľností od 01.04.2024

Od 1. apríla 2024 došlo k zvýšeniu poplatkov katastra nehnuteľností za rôzne služby, vrátane zmien v listoch vlastníctva, vydávania dokumentov a overovania geometrických plánov. Kataster...
Reklamný priestor