Čo zvážiť pri výbere bytu?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Základné kritéria na byt je hlavne veľkosť a poloha. No predtým ako začnete hľadať byt by ste si mali položiť ešte jednu otázku, ktorá práve lokalitu a veľkosť môže zásadnejšie ovplyvniť.

Kupujem byt na bývanie alebo ako investíciu?

Ak kupujem byt pre seba na bývanie tak pozerám hlavne na svoje potreby. Pri lokalite zisťujem vzdialenosť / dostupnosť do práce, kde je možnosť tráviť voľný čas, aké sú v okolí obchody, športoviská, škola, škôlka, … Pri veľkosti bytu je to o mne koľko rokov plánujem v byte bývať, či je to 1 izbový byt na začiatok alebo budem potrebovať 3 izbový byt pre rodinku. Aké by mal mať byt vybavenie, či uprednostňujem aby bol byt zrekonštruovaný. V prípade pôvodného stavu budem chcieť a mať čas rekonštruovať. Je pre mňa dôležité poschodie, výťah, balkón, či sa dá dokúpiť garáž / parkovacie miesto.

Byt ako investícia

Ak kupujem byt ako investíciu na ďalší prenájom tak si najskôr definujem kto bude mojim nájomcom. Pretože byt, ktorý kupujete ako investíciu nemusí byť v mieste kde máte aktuálne svoje zázemie.

V prípade dlhodobého nájmu sa pozeráme na potreby budúceho nájomcu, ktorý by v blízkosti bytu mohol mať prácu, dobrá dostupnosť na voľnočasové aktivity, občianska vybavenosť v okolí – obchody, školy, reštaurácie, športoviská. Veľkosť bytu by sa mala odvíjať od toho či by ste chceli prenajímať byt 1 osobe, páru alebo mladej rodinke. A potom pokračujú otázky ako chcem aby sa v bytovom dome nachádzal výťah, má mať balkón, má byť zrekonštruovaný alebo v pôvodnom stave, ak sa predáva zariadený je to pre mňa výhoda, aké sú možnosti parkovania.

Ďalšou možnosťou prenájmu je tzv. krátkodobé ubytovanie – Airbnb. Vašim krátkodobými nájomcami budú prevažne turisti, výletníci a tomu musí zodpovedať aj lokalita. Takže namiesto dobrej dostupnosti do práce je dobre si pozerať dobrú dostupnosť do prírody, na hrady, do múzeí prípadne na rôzne atrakcie. Veľkosť bytu a počet izieb záleží od počtu ľudí, ktorým by ste to chcel prenajímať. Má mať byt výťah, terasu alebo balón, parkovacie miesto, možnosť v okolí si dať raňajky.

Úplne iným a špecifickým konceptom investovania a prenajímania je apartmán alebo nehnuteľnosť v komplexe.

Ako to prebieha? Apartmány sú určené ku kombinácii vlastného užívania a ďalšieho prenájmu. V čase Vašej neprítomnosti apartmán prenajímate cez hotelový systém, čo Vám zaručuje atraktívny výnos % z prenájmu ubytovania a minimalizuje Vaše starosti s týmto spojené. Výnos z prenájmu sa odvíja od reálnej obsadenosti komplexu. Užívanie apartmánu si dohodnete v nájomnej zmluve o zaradení apartmánu do hotelového systému. Väčšinou je zaužívané, že apartmán môžete využívať kedykoľvek, pokiaľ nie je prenajatý.

Ak už máte zadefinované požiadavky na byt a lokalitu plus máte prezistené svoje finančné možnosti prichádza aktívna časť kúpy nehnuteľnosti.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Susedské vzťahy: povinnosť umožniť susedovi vstúpiť na svoj pozemok

Bolo raz jedno kráľovstvo, kde všetci ľudia žili v pokoji a vzájomnej ústretovosti. No, to by bolo pekné, keby sme tak žili, však? ;-)...

Našli ste nehnuteľnosť s nízkou cenovkou? Pozor na tieto riziká!

Kúpa nehnuteľnosti je často jedným z najdôležitejších rozhodnutí v našom živote. Či už hľadáme domov pre seba a svoju rodinu, rekreačnú chatku alebo investičnú...

Život v meste alebo na dedine? Klasická dilema pri výbere nového bývania.

Hľadanie nového bývania je vždy komplexným procesom, ktorý si vyžaduje zváženie mnohých faktorov, medzi ktoré patrí aj lokalita. Mesto alebo dedina? Kde sa mi/nám...

Chystáte sa predať zdedený pozemok? Svoju časť musíte najprv ponúknuť príbuzným!

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako jednoduchý proces - zdedíte majetok a potom ho predáte. Avšak, ako sa hovorí: diabla objavíte v...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor