Apartmán – aký je rozdiel medzi apartmánom a bytom?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Na prvé počutie môže slovo „Apartmán“ pôsobiť exkluzívnejšie ako napr. „3 izbový byt“, a ak hľadáte rekreačné bývanie môže to tak naozaj aj byť 🙂 V čom je teda rozdiel medzi apartmánom a bytom?

Apartmán je nebytový priestor, nie je vhodný na celoročné bývanie. Aby bol priestor vhodný na celoročné bývanie musí spĺňať zákonný a normový štandard (napr. svetelné požiadavky – tzv. svetlotechnická norma, limity hluku, územný plán, parkovacie miesta, …)

1. Svetelné požiadavky

Každý byt musí spĺňať hygienické požiadavky – svetlotechnickú normu – minimálna doba preslnenia a minimálna úroveň denného osvetlenia obytných miestností.

2. Územný plán

Každé mesto/mestská časť má svoj územný plán, v ktorom je definovaný pomer medzi bytovými a nebytovými priestormi. Pre developerov je výhodnejšie predať/prenajať nebytový priestor ako apartmán, než ako kanceláriu.

3. Parkovacie miesta

Ďalšia norma určuje počet parkovacích miest pri bytovom dome podľa veľkosti bytu. (1 izbový byt = 1 parkovacie miesto, 2 izbový byt = 1,5 parkovacieho miesta, 3 a viac izbový byt = 2 parkovacie miesta, norma STN 73 6110/Z1/O1). Aktuálne je problém s parkovaním v každom meste/turistickej destinácii. Pokiaľ projekt nevie zabezpečiť dostatočný počet parkovacích miest, môžu byť niektoré byty klasifikované ako apartmány aj keď ostatné normy spĺňajú.

4. Trvalý pobyt

Slovenská legislatíva totiž neumožňuje v prípade nebytových priestorov možnosť trvalého pobytu v danej nehnuteľnosti. Trvalý pobyt má občan len v budove, alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu, ak zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt.

Z tejto definície vyplýva, že ak je v budove aspoň jeden byt, miestny úrad by mal prihlásiť trvalý pobyt aj na apartmán (nebytový priestor). Túto definíciu si môžu úradníci vyložiť rozdielne a preto je potrebné si preveriť možnosti prihlásenia na príslušnom úrade.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Susedské vzťahy: povinnosť umožniť susedovi vstúpiť na svoj pozemok

Bolo raz jedno kráľovstvo, kde všetci ľudia žili v pokoji a vzájomnej ústretovosti. No, to by bolo pekné, keby sme tak žili, však? ;-)...

Našli ste nehnuteľnosť s nízkou cenovkou? Pozor na tieto riziká!

Kúpa nehnuteľnosti je často jedným z najdôležitejších rozhodnutí v našom živote. Či už hľadáme domov pre seba a svoju rodinu, rekreačnú chatku alebo investičnú...

Život v meste alebo na dedine? Klasická dilema pri výbere nového bývania.

Hľadanie nového bývania je vždy komplexným procesom, ktorý si vyžaduje zváženie mnohých faktorov, medzi ktoré patrí aj lokalita. Mesto alebo dedina? Kde sa mi/nám...

Chystáte sa predať zdedený pozemok? Svoju časť musíte najprv ponúknuť príbuzným!

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako jednoduchý proces - zdedíte majetok a potom ho predáte. Avšak, ako sa hovorí: diabla objavíte v...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor