back to top

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o bývaní a legislatíve

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Domov je ako živý organizmus, ktorý dýcha podľa rytmu každodenného života a jeho srdcom je súbor pravidiel a zákonov, ktoré ho obklopujú. Tento článok je určený pre tých, ktorí sa chcú naučiť, ako tento organizmus chrániť a udržiavať zdravý. Prinášame vám päť právnych tipov, ktoré by mala poznať každá domácnosť, aby sa vyhla právnym pasciam a žila v harmónii s legislatívou.

  1. Vlastnícke práva a záväzky – Váš domov je váš hrad, ale aj váš záväzok. Ak ste majiteľom nehnuteľnosti, máte právo ju používať, ťažiť z nej a rozhodovať o nej. No nezabúdajte, že vlastníctvo prichádza aj so zodpovednosťou. Musíte rešpektovať územné plány, stavebné predpisy a nezabúdať na povinnosti susedského práva. Vždy je lepšie overiť si, či vaše plány na rekonštrukciu alebo prístavbu sú v súlade so zákonom, než čeliť sankciám za ich porušenie.
  2. Nájomné vzťahy – Príbeh o prenajímateľovi a nájomcovi je starý ako samotný koncept bývania. Ako prenajímateľ musíte vedieť, že zákon chráni aj nájomcu. Máte právo požadovať nájomné a záruky, ale musíte zabezpečiť, aby bývanie bolo bezpečné a spĺňalo všetky normy. Ako nájomca by ste mali vedieť, že máte právo na dôstojné bývanie, ale aj povinnosť dbať na majetok a platiť nájomné včas.
  3. Energetická efektívnosť a zmeny klímy – Ako sa píše v rozprávkach, domček by mal byť nielen pevný a pekný, ale aj šetrný k matke Zemi. Legislatíva v oblasti energetickej efektívnosti sa neustále zaoberá otázkou, ako znížiť spotrebu energie a znižovať emisie skleníkových plynov. Preto, predtým ako začnete s výstavbou alebo renováciou, informujte sa o aktuálnych normách a možnostiach štátnych dotácií na zlepšenie energetického hodnotenia vášho domova.
  4. Daň z nehnuteľnosti a iné poplatky – Nezabúdajte, že váš domov je tiež predmetom dane z nehnuteľnosti, ktorá sa odvíja od veľkosti a polohy vašej nehnuteľnosti. Táto daň je ako neviditeľný strážca, ktorý si pýta svoje každý rok a na ktorého nezabudnutie môže byť poriadne drahé. Okrem toho existujú aj iné poplatky, ako je napríklad poplatok za komunálne odpady, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou bývania.
  5. Dedičstvo a nehnuteľnosti – Nakoniec, ale nič menej dôležité, je potrebné myslieť na budúcnosť. Vaša nehnuteľnosť je niečo, čo môžete odovzdať ďalším generáciám. Preto je dôležité mať jasno v dedičskom práve. Dedičstvo nehnuteľnosti nie je len o rozdelení majetku, ale aj o zabezpečení, aby boli splnené všetky právne požiadavky a dane. Poradenstvo s právnikom v tejto oblasti vám môže ušetriť mnoho komplikácií a nedorozumení v rodine.

Bývanie a legislatíva sú ako záhrada, v ktorej každá rastlina potrebuje svoje miesto pod slnkom, svoj podiel vody a starostlivosť záhradníka. Ako majiteľ domova, prenajímateľ alebo nájomca, ste záhradníkom svojho právneho prostredia. Buďte obozretní, vedomí svojich práv a záväzkov, a váš domov bude prosperovať v súlade so zákonmi, ktoré ho obklopujú.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností

Vecné bremeno je právo k cudzej nehnuteľnosti, ktoré obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného (viac informácií o jeho vzniku aj zániku sme si...

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby...

Kupujete novú nehnuteľnosť alebo plánujete stavať? Aj orientácia miestností na svetové strany je dôležitá!

Keď staviate nový dom, plánujete rekonštrukciu alebo si kupujete byt, často sa sústredíte na veľké rozhodnutia: rozpočet, lokalita, dizajn alebo materiály. Ale čo orientácia...

Investovanie do nehnuteľností: Chata, chalupa alebo apartmán?

Investovanie do rekreačných nehnuteľností môže byť fascinujúcim, no zároveň komplexným dobrodružstvom. Keď zvažujeme možnosti medzi chatou, chalupou alebo apartmánom, je dôležité sa zamyslieť nielen...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor