back to top

Štátna pomoc s hypotékou sa rozširuje: Od júna aj pre refinancované úvery!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Dobrá správa pre všetkých, ktorých trápi rastúca splátka hypotéky. Od 1. júna 2024 sa štátna pomoc s hypotékou, známa ako Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, rozšíri aj na refinancované úvery. Doteraz pritom schéma pomoci zahŕňala len hypotéky s refixáciou.

Novela zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR, tak prináša úľavu pre širšiu skupinu ľudí. Štátny príspevok bude možné získať nielen pri náraste splátky v dôsledku refixácie, ale aj v prípade nárastu úrokovej sadzby úveru na bývanie po 31. decembri 2022.

Pomoc sa však nebude vzťahovať na úvery, pri ktorých došlo len k refinancovaniu čistých spotrebiteľských úverov a čistých amerických hypoték.

Novela zavádza definíciu pôvodného a refinancovaného úveru na bývanie a novú kategóriu referenčnej splátky. Zároveň sa predĺži lehota na podanie žiadosti o príspevok o jeden mesiac, aby sa predišlo časovému stresu žiadateľov.

Čo je potrebné doložiť k žiadosti?

Žiadatelia budú musieť k žiadosti o príspevok doložiť aj doklad o výške zaplatených mesačných splátok. Veritelia budú povinní tieto doklady na požiadanie poskytnúť. Zároveň budú musieť Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny poskytovať aj ďalšie informácie o úveroch, a to aj spätne od januára 2024. Viac info nájdete ja priamo tu na stránke ministerstva.

Spätné vyplatenie príspevku bude možné

Prechodné ustanovenia novely umožnia aj spätné vyplatenie štátneho príspevku za obdobie január až máj 2024 (a to najneskôr do 31.07.2024), ak žiadateľ splní podmienky platné od 1. júna 2024.

Výška príspevku ostáva nezmenená

Výška štátneho príspevku zostáva na úrovni 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, maximálne však 150 eur mesačne.

Rozšírenie štátnej pomoci s hypotékou na refinancované úvery je vítanou zmenou, ktorá pomôže zmierniť finančné zaťaženie mnohých domácností v čase rastúcich úrokových sadzieb.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.

Ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností

Vecné bremeno je právo k cudzej nehnuteľnosti, ktoré obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného (viac informácií o jeho vzniku aj zániku sme si...

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby...

Kupujete novú nehnuteľnosť alebo plánujete stavať? Aj orientácia miestností na svetové strany je dôležitá!

Keď staviate nový dom, plánujete rekonštrukciu alebo si kupujete byt, často sa sústredíte na veľké rozhodnutia: rozpočet, lokalita, dizajn alebo materiály. Ale čo orientácia...

Investovanie do nehnuteľností: Chata, chalupa alebo apartmán?

Investovanie do rekreačných nehnuteľností môže byť fascinujúcim, no zároveň komplexným dobrodružstvom. Keď zvažujeme možnosti medzi chatou, chalupou alebo apartmánom, je dôležité sa zamyslieť nielen...
Reklamný priestor