back to top

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy možno aj v stovkách Eur? Potešila Vás správa, že Vám štát prispeje na zvýšenú splátku hypotéky? V najbližších riadkoch si povieme viac o podmienkach, ktoré je potrebné splniť, aby ste na príspevok mali nárok a súčasne, kde o príspevok požiadať.

Na čo sa vzťahuje príspevok?

Najdôležitejšia informácia je, že príspevok sa vzťahuje len na hypotéky, ktorým sa končí PRVÁ fixácia v danej banke. To znamená, že pokiaľ Vám tá istá banka už 2-krát poslala oznámenie k refixácii úrokovej sadzby, na príspevok nárok nemáte. Vtedy je vhodné sa spojiť s Vašim finančným konzultantom a hľadať konkurenčnú banku, ktorá Vám vie v rámci refinancovania hypotéky poskytnúť najvýhodnejší úrok.

Rovnako, ak ste požiadali o novú hypotéku (nie refinancovanie), nárok na príspevok nemáte. Banka má za to, že ak ste „včera“ alebo dnes požiadali o hypotéku, tak s vedomým, že ste schopný splácať mesačnú splátku s aktuálnou pomerne vysokou úrokovou sadzbou.

Čo je potrebné ďalej splniť?

Maximálna výška mesačného príjmu

Ďalšou podmienkou je, že Váš príjem nesmie v priemere presiahnuť sumu 2086 Eur v hrubom, mesačne. Pokiaľ ste manželia, Váš príjem sa priemeruje a nesmie uvedenú hodnotu presiahnuť. To znamená, že ak jeden z partnerov zarába viac ako uvedená hranica a druhý menej, stále viete siahnuť na túto „podporu“

Prenájom – NIE

Nehnuteľnosť, na ktorú máte hypotéku a súčasne ju komerčne prenajímate, nemáte nárok na získanie uvedeného príspevku.

Len jedna a dosť

Pokiaľ máte viacero hypoték, tzv. bonifikáciu hypotéky si viete uplatniť len na jednu hypotéku.

Z čoho sa vypočítava priemerný príjem?

Priemerný hrubý príjem bude Sociálna poisťovňa a Úrad práce vypočítavať z podaného daňového priznania za uplynulý rok, to znamená za rok 2023. To isté platí aj pre SZČO a podnikateľov, ktorí požiadali o hypotéku ako súkromné osoby.

Kde a ako je možné požiadať o príspevok?

O príspevok (bonifikáciu hypotéky) je možné požiadať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, emailom alebo kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Maximálna výška príspevku

Štát poskytne žiadateľom príspevok vo výške maximálne 75% z navýšenej sumy mesačnej splátky hypotéky. Maximálne však do výšky 150 Eur mesačne.

Príspevok aj spätne

Tu štát ponúka až 2 možnosti. Jedna je o požiadanie príspevku, ktorý bude priamo na účet klientov posielať Sociálna poisťovňa. Druhý, je možné požiadať o príspevok aj spätne za zvýšené splátky aj v roku 2023. Ten je možné uplatniť formou daňového bonusu, ktorý je potrebné si uplatniť v rámci daňového priznania za rok 2022.  Bonus sa zvyšuje na sumu maximálne 1800 Eur/rok.

„Bonifikované“ aj hypotéky pre mladých

Pokiaľ uvažujete nad hypotékou na Vaše prvé bývanie a máte do 35 rokov, máte automaticky nárok na získanie úľavy na splátke hypotéky a to maximálne do 150 Eur mesačne (ročne 1800 Eur). Táto úľava sa uplatňuje tak ako doteraz a to formou daňového bonusu. Začiatkom roka 2025 Vám banka pošle potvrdenie o výške zaplatených úrokov a zamestnávateľ v rámci daňového priznania uplatní tento daňový bonus.

Pokiaľ chcete vedieť viac a ušetriť na splácaní hypotéky, neváhajte nás kontaktovať.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka...

Pozor na 3 k.o. chyby pri žiadosti o hypotéku

Zvažujete v najbližšej dobe požiadať o hypotéku na kúpu či rekonštrukciu Vášho bývania? V tomto článku Vám prinášame pohľad na 3 vážne chyby, ktoré...

6 spôsobov, ako si znížiť splátky pri aktuálnych vysokých úrokových sadzbách

Začína sa nám horúca hypotekárna jeseň. Na viac ako 150 tisíc hypoték sa končí doba fixácie a klientom bude oznámená nová výška úrokovej sadzby....
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor