back to top

Investovanie do nehnuteľností: Chata, chalupa alebo apartmán?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Investovanie do rekreačných nehnuteľností môže byť fascinujúcim, no zároveň komplexným dobrodružstvom. Keď zvažujeme možnosti medzi chatou, chalupou alebo apartmánom, je dôležité sa zamyslieť nielen nad finančnými aspektmi, ale aj nad osobnými preferenciami a životným štýlom. Každá z týchto možností má svoje špecifiká, výhody a nevýhody. Poďme sa teda detailnejšie pozrieť na to, čo tieto typy nehnuteľností ponúkajú.

Chata: Únik do prírody

Chata predstavuje ideálnu voľbu pre tých, ktorí túžia po úniku do prírody, ďaleko od ruchu mesta. Predstavte si víkend, kde sa zobudíte na spev vtákov, vdychujete svieži lesný vzduch alebo počúvate šum potoka. Chata je synonymom pre kľud a pokoj, pričom poskytuje skvelé podmienky pre rodinné výlety, grilovačky alebo tiché večery s knihou pri krbe.

Investovanie do nehnuteľností: Chata, chalupa alebo apartmán?

Výhody:

 • Blízkosť prírody: Chata je často situovaná v malebných prírodných lokalitách, čo umožňuje užívať si turistiku, cyklistiku alebo rybolov.
 • Privátne prostredie: Veľkosť pozemku okolo chaty zaručuje súkromie a možnosť vytvorenia vlastného záhradného raja.
 • Flexibilita: Môžete ju využiť nielen na oddych, ale aj prenajať ju turistom, čím si zabezpečíte pasívny príjem.

Nevýhody:

 • Údržba: Chaty často potrebujú pravidelnú údržbu, či už ide o opravu strechy, starostlivosť o záhradu alebo riešenie vlhkosti.
 • Dostupnosť: Ak je chata situovaná v odľahlejšej lokalite, môže byť problematické dostať sa tam najmä v zimných mesiacoch.

Chalupa: Tradičný dedinský život

Chalupa je skvelou voľbou pre tých, ktorí majú radi tradičný dedinský život. Predstavte si starobylý dom s hrubými múrmi, drevenými trámami a kachľovou pecou, ktorá v zime príjemne vyhreje celý interiér. Chalupy často nachádzame v malých dedinkách, kde je ticho, pokoj a kde sa život riadi prírodnými cyklami.

Výhody:

 • Autenticita: Chalupa ponúka jedinečný zážitok z tradičnej architektúry a kultúry.
 • Komunita: Život v dedine umožňuje bližší kontakt so susedmi a komunitou, čo môže byť obohacujúce.
 • Investičný potenciál: Tradičné chalupy môžu mať vysokú hodnotu a môžu sa dobre prenajímať turistom hľadajúcim autentické zážitky.

Nevýhody:

 • Rekonštrukcie: Stavebné a rekonštrukčné práce na starších chalupách môžu byť nákladné a časovo náročné.
 • Dostupnosť služieb: Chalupy v malých dedinkách môžu mať obmedzený prístup k moderným službám a infraštruktúre.

Apartmán v rezorte/hoteli: Komfort a luxus

Pre tých, ktorí preferujú komfort a menej starostí s údržbou, je apartmán v rezorte alebo hoteli vynikajúcou alternatívou. Predstavte si, že sa po dlhom pracovnom týždni ocitnete v luxusnom apartmáne s výhľadom na more alebo hory, kde máte k dispozícii všetky služby od upratovania až po wellness.

Výhody:

 • Komfort a služby: Apartmány v rezortoch často ponúkajú širokú škálu služieb vrátane upratovania, recepcie, reštaurácií a športových zariadení či relaxu.
 • Bezstarostnosť: Menej starostí s údržbou a správou nehnuteľnosti.
 • Vysoký potenciál prenájmu: Luxusné apartmány v atraktívnych lokalitách môžu byť veľmi žiadané medzi turistami, čo zabezpečuje stály príjem z prenájmu.

Nevýhody:

 • Vyššie náklady: Apartmány v rezortoch môžu byť finančne náročnejšie, nielen čo sa týka kúpy, ale aj pravidelných poplatkov za služby.
 • Obmedzená osobná úprava: Možnosti úprav a personalizácie apartmánu môžu byť limitované, čo môže byť problém pre tých, ktorí chcú do nehnuteľnosti vložiť svoj vlastný štýl.
 • Obmedzené využitie: Takéto investičné nehnuteľnosti sú často vyťažované priamo hotelom, a teda majiteľovi ostáva na využitie apartmánu iba niekoľko týždňov v roku a často mimo hlavnej sezóny.
Investovanie do nehnuteľností: Chata, chalupa alebo apartmán?

Záver

Rozhodnutie medzi chatou, chalupou a apartmánom závisí od vašich osobných preferencií, životného štýlu a finančných možností. Každá z týchto možností má svoje jedinečné výhody a nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť. Či už túžite po úniku do prírody, autentickom dedinskom živote alebo po luxusnom komforte, investícia do rekreačnej nehnuteľnosti môže priniesť nielen finančné zisky, ale aj neoceniteľné zážitky a spomienky.

A nech sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, radi vám s výberom tej pravej investičnej nehnuteľnosti pomôžeme. Ak máte alebo akékoľvek otázky k takejto forme investovania, neváhajte nás kontaktovať telefonicky na 0910 393 363 alebo cez e-mail office@realvea.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností

Vecné bremeno je právo k cudzej nehnuteľnosti, ktoré obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného (viac informácií o jeho vzniku aj zániku sme si...

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby...

Kupujete novú nehnuteľnosť alebo plánujete stavať? Aj orientácia miestností na svetové strany je dôležitá!

Keď staviate nový dom, plánujete rekonštrukciu alebo si kupujete byt, často sa sústredíte na veľké rozhodnutia: rozpočet, lokalita, dizajn alebo materiály. Ale čo orientácia...

Kupujete nehnuteľnosť? Využite službu „Maklér kupujúceho“

Predstavte si, že ste sa rozhodli kúpiť svoj vysnívaný dom alebo investičný byt. Vaše vzrušenie je na vrchole, ale zároveň cítite určitú nervozitu. Prečo?...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor