back to top

Čo zvážiť pri výbere stavebného pozemku?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Výber stavebného pozemku môže byť náročný proces, ktorý si vyžaduje dôkladné zváženie viacerých faktorov. Ako sa vraví, poloha, poloha a ešte raz poloha! Ale čo všetko by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní o tom, kde budete stavať svoj vysnívaný dom? Poďme sa pozrieť na niektoré aspekty, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

Určenie vhodnosti pozemku na výstavbu

Predstavte si, že ste objavili úžasný pozemok s nádherným výhľadom alebo susedstvom, kde by ste chceli postaviť svoj budúci dom. Je to miesto, kde sa cítite šťastní a spokojní, a predstava života tam vás napĺňa radosťou. Ale ako môžete vedieť, či je tento pozemok skutočne určený na výstavbu?

Ako prvý krok je dôležité overiť si miestne územné plány. Tieto plány nám poskytujú informácie o tom, aké oblasti sú určené na výstavbu a aké nie. Miestny úrad má tieto informácie k dispozícii a viete sa ich opýtať prostredníctvom telefonátu alebo osobnej návštevy. Ak váš pozemok nie je v územnom pláne označený ako stavebný, môžeme sa pokúsiť o zmenu územného plánu, ale to môže byť zdĺhavý a neistý proces.

Okrem miestnych územných plánov je potrebné zistiť, či sú splnené všetky podmienky pre povolenie stavby. To zahŕňa napríklad prístup k inžinierskym sieťam, prístupové cesty a ďalšie faktory.

Inžinierske siete a ochranné pásma

Predtým než začnete plánovať stavbu domu, je potrebné vedieť, aké inžinierske siete budete potrebovať a ako ďaleko sa nachádzajú od vášho pozemku. Ide najmä o elektrinu, plyn, vodu a kanalizáciu. Taktiež je potrebné zohľadniť ochranné pásma týchto sietí, aby ste nezasiahli do ich prevádzky.

Dostupnosť autom alebo pešo

Pri výbere stavebného pozemku by ste mali zohľadniť aj dostupnosť základnej občianskej vybavenosti autom alebo pešo. Je dobré mať v blízkosti zastávku verejnej dopravy, obchody, školy či lekárne. Okrem toho by ste mali zvážiť aj kvalitu ciest a chodníkov, aby ste sa vyhli problémom s prístupom k vášmu domu.

Okolie a voľnočasové aktivity

Je dôležité premyslieť si aj to, aké voľnočasové aktivity budete mať k dispozícii v okolí vášho nového domova. Možnosti pre denné prechádzky, občasné túry, cyklistiku či iné športy môžu prispievať k lepšej kvalite života pre vás a vašu rodinu.

Prípadná ďalšia výstavba a hluk

Pri výbere pozemku by ste mali zvážiť aj možnosť ďalších stavebných aktivít v okolí. Nová stavba alebo rekonštrukcia susedných budov môže spôsobiť hluk a prach, ktoré by vám mohli znepríjemniť život v novom dome.

Veľkosť pozemku a predstava o budúcom vlastnom dome

Rozmýšľajte nad tým, aký veľký dom chcete postaviť a či sa zmestí na váš vybraný pozemok. Uvažujte aj o tom, či chcete bungalov alebo poschodový rodinný dom. Zastavaná plocha domu by mala byť v súlade s veľkosťou zastavanej plochy pozemku.

Čo zvážiť pri výbere stavebného pozemku?

Parametre pozemku: Svahovitosť, orientácia na svetové strany, nepravidelný tvar, prístupová cesta

Svahovitý terén môže spôsobiť problémy pri stavbe alebo zvýšiť náklady na základnú konštrukciu. Orientácia pozemku na svetové strany ovplyvní tepelnú pohodu vášho domu – južná strana je ideálna pre slnečné lúče a príjemné teploty. Nepravidelný tvar pozemku môže komplikovať projektovanie a stavebné práce. Prístupová cesta by mala byť dostatočne široká a kvalitná pre bezproblémovú dopravu materiálu i ľudí.

Riziká pri kúpe pozemku: Vecné bremeno a záplavové oblasti

Kúpa pozemku je pre mnohých ľudí veľkým snom. Predstava vlastnej záhrady, domčeka na kľúč alebo len miesta, kde si postavia altánok na víkendové grilovačky, je lákavá. No ako to už vo svete nehnuteľností býva, aj kúpa pozemku prináša so sebou isté riziká. Dve z nich – vecné bremeno a polohu v možnej záplavovej oblasti si podrobne rozoberieme práve v tejto sekcii.

Vecné bremeno predstavuje právny vzťah medzi dvoma nehnuteľnosťami, pri ktorom jedna nehnuteľnosť (pozemok) poskytuje výhody druhej nehnuteľnosti (susedov dom). To môže znamenať, že sused má právo používať časť pozemku ako prístupovú cestu, alebo si naň začne nárokovať práva rodinný príslušník predošlého majiteľa. Takéto situácie môžu byť veľmi komplikované a riešenie často vyžaduje právnu pomoc. Odporúčame vám skontrolovať katastrálny úrad, kde by ste mali nájsť všetky potrebné informácie o pozemku vrátane vecných bremien. Môže sa aj ukázať, že na pozemku ostalo iba staré vecné bremeno, ktoré už dávno stratilo svoju platnosť. S pomocou právnika je možné tento problém vyriešiť bez ďalších komplikácií.

No vecné bremeno však nie je jediným rizikom pri kúpe pozemku. Mnohokrát sa stane, že novopečení majitelia zistia, že ich pozemok leží v možnej záplavovej oblasti. Ako si to predstaviť? Napríklad kúpite si priam idylický pozemok pri rieke, do ktorého ste sa okamžite zamilovali. Po niekoľkých mesiacoch sa však dozviete, že tento pozemok je v záplavovej oblasti a pri silných dažďoch či povodniach hrozí jeho zaplavenie a vás chytí panika, ako ďalej s vysnívaným domom a jeho výstavbou. Ako sa vyhnúť takýmto situáciám? Pri kúpe pozemku je dôležité venovať dostatočnú pozornosť jeho lokalite. Informácie o možnej záplavovej oblasti dostanete napríklad priamo na obecnom či mestskom úrade. Ak sa ukáže, že váš pozemok leží v takomto ohrozenom území, mali by ste zvážiť investovanie do protipovodňovej ochrany alebo dokonca zvažovať inú lokalitu.

Zhrnutie

Pri výbere stavebného pozemku je dôležité zohľadniť množstvo faktorov, ktoré budú mať vplyv na váš život v novom dome. Dôkladne preštudujte miestne územné plány, dostupnosť inžinierskych sietí a ochranných pásiem, dopravnú dostupnosť, okolie a voľnočasové aktivity, možnú ďalšiu výstavbu a hluk či veľkosť pozemku a jeho parametre. Váš nový dom bude vaším útočiskom a centrom vášho života, preto sa oplatí venovať čas tomu, aby ste si vybrali ten najlepší pozemok pre svoje potreby.

Ak by ste potrebovali ešte nejakú pomoc alebo radu pri hľadaní pozemku pre váš rodinný dom, neváhajte a kontaktujte našu realitnú kanceláriu RealVEA.sk. Prajeme veľa úspechov na ceste k vášmu novému domovu!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Kupujete novostavbu? Prinášame tipy na možné skryté vady

Stav nového domu voňajúci čerstvým náterom a neobývanými izbami môže na prvý pohľad pôsobiť ako bezchybný sen. Avšak, skutočnosť môže byť iná a niekedy...

Ako prispôsobiť dom na viacgeneračné bývanie?

Keď sa rozhodnete pre viacgeneračné bývanie, kľúčom k harmonickému spolužitiu je vhodné prispôsobenie domu, aby uspokojil potreby všetkých generácií. Ako si teda zariadiť rodinný...

Predávate klasický veľký „rodičovský“ dom? Argument viacgeneračného bývania je opäť trendy

V súčasnosti, kedy sa spoločnosť snaží nájsť riešenia na stále rastúce náklady na bývanie a zároveň žijeme v dobe, kde sa rodinné vzťahy a...

Zmeny poplatkov na Katastri nehnuteľností od 01.04.2024

Od 1. apríla 2024 došlo k zvýšeniu poplatkov katastra nehnuteľností za rôzne služby, vrátane zmien v listoch vlastníctva, vydávania dokumentov a overovania geometrických plánov. Kataster...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor