back to top

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka je oproti tým z minulých rokov poriadne vysoká? Mali by ste zbystriť pozornosť, pretože možno že namiesto splácania jedného domu splatíte banke defacto rovno 2 domy!?

Bývate už konečne vo vlastnom! A pri podpise hypotekárnej zmluvy ste si preštudovali aj splátkový kalendár, kde Vám banka vyčíslila predpokladanú sumu, ktorú jej za celú dobu splatnosti vrátite? Áno? Zatočila sa Vám hlava? Žiadne obavy, sú spôsoby, ako banke zaplatiť na úrokoch čo najmenej.

Dajme si príklad:

  1. Pokiaľ ste si brali hypotéku 100 000 Eur brali pred 3 rokmi, s úrokovou sadzbou 0,99%, za predpokladu, že by sa úrok nemenil, za  30 ročnú splatnosť banke uhradíte na splátkach spolu: 115 624 Eur. To neznie až tak veľa.
  2. Dajme si ale rovnaký príklad, teda 100 000 Eur s dnešnou úrokovou sadzbou, 4,69%. Za rovnakú dobu vrátite banke 186 493 Eur. Áno, čítate dobre. Takmer 2-násobok.

Pre úplnosť, Ak sa Vám dnes končí fixácia Vašej úrokovej sadzby na pôvodnej hypotéke 100 000 Eur, predpokladajme, že zostatok nesplatenej časti hypotéky je dnes cca. 90 000 Eur, Vaša preplatenosť z cca. 15 000 Eur (vid. Príklad A) stúpne na cca. 59 000 Eur (teda celková cena úveru po 3 rokoch splácania sa dvihne zo 115 000 Eur na cca. 159 000 Eur)

Naša otázka teda ešte raz znie: chcete splácať alebo splácate jednu nehnuteľnosť, či rovno akoby za 2? Odpoveď už zrejme poznáte.

Riešenie

Ale je tu riešenie, vďaka ktorému na celkovej preplatenosti hypotéky viete ušetriť cca. 30% a 30 ročnú hypotéku splatíte o 10 rokov skôr. Teda o 10 rokov menej zaplatíte banke na úrokoch.

Riešenie spočíva v sporení, paralelne k splátke. Po 20 rokoch sa vďaka investičnému sporeniu bude nasporená suma rovnať zostatku Vašej hypotéky, vďaka ktorej vyplatíte mimoriadnou splátkou celú hypotéku a je fuč!

Úspora

A vďaka tomu z celkovej preplatenosti na hypotéke (deklarovaná pri 100 000 Eur úvere, so splatnosťou 30 rokov a úrokovou 4,69% , celková cena úveru 186 000 Er) ušetríte cca. 40 000 Eur.

Čo poviete, môže byť? Pokiaľ chcete vedieť viac a ušetriť na splácaní hypotéky, neváhajte nás kontaktovať.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy...

Pozor na 3 k.o. chyby pri žiadosti o hypotéku

Zvažujete v najbližšej dobe požiadať o hypotéku na kúpu či rekonštrukciu Vášho bývania? V tomto článku Vám prinášame pohľad na 3 vážne chyby, ktoré...

6 spôsobov, ako si znížiť splátky pri aktuálnych vysokých úrokových sadzbách

Začína sa nám horúca hypotekárna jeseň. Na viac ako 150 tisíc hypoték sa končí doba fixácie a klientom bude oznámená nová výška úrokovej sadzby....
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor