back to top

Podielové spoluvlastníctvo nehnuteľnosti: Čo to je a ako ho zrušiť?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Podielové spoluvlastníctvo nehnuteľnosti je zaujímavý právny inštitút, ktorý umožňuje, aby jedna nehnuteľnosť mala viacerých majiteľov. Tento koncept je bežnou súčasťou vlastníckych vzťahov na Slovensku a často sa využíva v prípadoch, keď sa nehnuteľnosť dedí alebo keď si ju niekoľko osôb zakúpi spoločne. V nasledujúcom článku sa pozrieme bližšie na to, čo znamená podielové spoluvlastníctvo, aké sú práva a povinnosti spoluvlastníkov a ako je možné tento stav zrušiť.

Čo je podielové spoluvlastníctvo?

Podielové spoluvlastníctvo je stav, kde je nehnuteľnosť (alebo iný majetok) vlastnená viacerými osobami. Každý zo spoluvlastníkov má určité percento alebo zlomok z celkového majetku. Tento podiel určuje, do akej miery má vlastník právo rozhodovať o osude nehnuteľnosti a aké povinnosti mu z toho vyplývajú. Príkladom môžu byť traja spoluvlastníci domu, kde jeden vlastní polovicu a dvaja po štvrtine.

Ako vzniká podielové spoluvlastníctvo?

Podielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa s ním stretávame pri dedení, kde dedičia nadobúdajú podiely na majetku zosnulého. Ďalšími spôsobmi sú kúpa spoločnej nehnuteľnosti, zmluva o prevode podielu, či rozhodnutie súdu o vysporiadaní dedičstva. Tiež je možné nadobudnúť spoluvlastnícky podiel vydržaním alebo účasťou na dražbe.

Práva a povinnosti spoluvlastníkov

Práva a povinnosti spoluvlastníkov sú úzko prepojené s veľkosťou ich podielu. Ak sú podiely rovnaké, spoluvlastníci sa rovnocenne podieľajú na údržbe, prevádzke a rozhodovaní o nehnuteľnosti. V prípade nerovnakých podielov má väčší spoluvlastník silnejšie slovo, avšak pri významných rozhodnutiach je potrebná zhoda všetkých spoluvlastníkov.

Menšinový spoluvlastník má právo zúčastniť sa na rozhodovacích procesoch a nesúhlasiť s krokmi, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť jeho podiel. Naopak, väčšinový spoluvlastník nemôže jednostranne rozhodovať o zásadných zmenách, ako je napríklad predaj nehnuteľnosti.

Ako zrušiť podielové spoluvlastníctvo?

Podielové spoluvlastníctvo možno zrušiť viacerými spôsobmi:

1. Dohodou: Najjednoduchším spôsobom je dohoda medzi všetkými spoluvlastníkmi. Tá môže zahŕňať rozdelenie nehnuteľnosti alebo prevod podielov na jedného z majiteľov. Napríklad pri pozemkoch sa tento postup využíva na ich rozdelenie na menšie parcely.

2. Súdne vysporiadanie: Ak dohoda nie je možná, spoluvlastníci môžu požiadať o vysporiadanie súd. Súd rozhodne na základe veľkosti podielov a osobných okolností spoluvlastníkov. Môže rozhodnúť o fyzickom rozdelení nehnuteľnosti, alebo jej pridelení jednému zo spoluvlastníkov s povinnosťou finančne vyrovnať ostatných.

3. Predaj nehnuteľnosti: Spoluvlastníci môžu spoločne rozhodnúť o predaji nehnuteľnosti. Zisk z predaja sa potom rozdelí podľa podielov. Každý spoluvlastník musí so zmluvou o predaji súhlasiť.

4. Predkupné právo: Pri predaji podielu má ostatný spoluvlastník právo prednostne odkúpiť tento podiel. Tým sa predchádza vstupu cudzích osôb do spoluvlastníckeho vzťahu.

Podielové spoluvlastníctvo je často nevyhnutnou potrebou pri správe majetku, ktorý je vlastnený viacerými osobami. Správne pochopenie práv a povinností, ako aj možností vysporiadania, môže spoluvlastníkom pomôcť predísť sporom a zabezpečiť efektívne hospodárenie s majetkom.

Ak by ste potrebovali pomoc pri predaji vašej nehnuteľnosti s viacerými spoluvlastníkmi, neváhajte a kontaktujte našu realitnú kanceláriu RealVEA.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Zákon o AML a nové povinnosti pre realitné kancelárie účinné od 15.1.2025

Od 15. januára 2025 vstupuje do platnosti novela zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane...

Heknutie katastra na Slovensku: Vlastníci nehnuteľností sa nemusia báť o stratu svojich majetkov

V posledných dňoch sa na Slovensku objavili správy o možnom heknutí systému katastra nehnuteľností. Táto situácia vyvolala obavy medzi vlastníkmi nehnuteľností, ktorí sa začali...

Kúpili alebo predali ste nehnuteľnosť v roku 2024? Pravidlá pre daň sa nezmenili

Ak ste v roku 2024 kúpili alebo predali nehnuteľnosť, mali by ste vedieť, že pravidlá platné pre daň z nehnuteľností ostávajú nezmenené aj v...

Nový rok, nový domov: Ako si splniť sen o vlastnom bývaní

Nový rok často prináša nové výzvy, predsavzatia a túžbu začať odznova. Pre mnohých ľudí znamená táto symbolická hranica ideálny čas na plánovanie väčších životných...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor