Oplatí sa rekonštruovať byt pred jeho predajom?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Absolútne, rekonštrukcia bytu pred jeho predajom môže značne zvýšiť jeho hodnotu a atraktivitu pre potenciálnych kupujúcich. Avšak, vždy je dôležité mať na pamäti, že rekonštrukcia nie je zadarmo a nevyhnutne prináša so sebou nemalé náklady. Teda, je dôležité zvážiť, do akej miery je pre vás rekonštrukcia ekonomicky výhodná.

Rekonštrukcia bytu môže byť často vnímaná ako nepríjemný a stresujúci zážitok, no na druhú stranu, predstavte si, že sa váš byt môže takto stať obľúbeným výberom medzi kupujúcimi, a to práve vďaka svojej novej a modernej tvári.

Oplatí sa rekonštruovať byt pred jeho predajom?

Povedzme si konkrétnejší príklad. Ste vlastníkom staršieho, opotrebovaného bytu, v ktorom je potrebných niekoľko opráv. Môže sa vám zdať, že je jednoduchšie a rýchlejšie ho predať v aktuálnom stave za nižšiu cenu. Avšak, keď si predstavíte, že by ste investovali do rekonštrukcie kúpeľne, kuchyne alebo izieb, mohlo by to prilákať viac kupujúcich a zároveň zvýšiť cenu bytu.

Rekonštrukcia môže byť vnímaná ako metaforická fénixova renesancia: byt, ktorý bol kedysi starý a opotrebovaný, môže po renovácii ožiť v novom svetle a stať sa atraktívnym pre potenciálneho kupujúceho.

Na druhej strane, ak sa rozhodnete pre úplnú rekonštrukciu, mali by ste si byť vedomí, že takáto investícia je veľká a časovo náročná. Musíte zvážiť, aký čas máte k dispozícii pred predajom a či sa táto investícia vráti v cene predaja. Je možné, že úplná rekonštrukcia sa nevyplatí, pokiaľ plánujete byt predať v krátkom čase. Avšak vždy je dobré sa najskôr poradiť s odborníkom napríklad z realitnej kancelárie, ktorý má dokonalý prehľad o cenách a v lepšom prípade vám stanoví maximálny rozpočet, ktorý sa oplatí do prerábky investovať.

Oplatí sa rekonštruovať byt pred jeho predajom?

Čiastočná rekonštrukcia bytu pomôže

V prípade čiastočnej rekonštrukcie bytu nie je potrebné prejsť radikálnymi zmenami a vymeniť všetko, čo máte.

Začnime pri oknách. Mohli by ste si myslieť, že staré okná musia byť nevyhnutne vymenené za nové, ale nie je to vždy nutné. Zvážte, v akom sú stave. Ak máte ešte pôvodné drevené a drevo je stále pevné a nevykazuje známky hniloby alebo iného poškodenia, možno by ste ich mohli jednoducho zrenovovať. Tento proces zahŕňa odstránenie starej farby, brúsenie dreva a jeho novej ochrannej vrstvy. Podobné je to aj pri plastových – možno ich stačí len správne poupravovať odborníkom a budú slúžiť ešte ďalších pár rokov. Okrem toho, že to môže byť menej nákladné než nákup nových okien, renovácia môže tiež zachovať originálny charakter vášho bytu.

Oplatí sa rekonštruovať byt pred jeho predajom?

Rovnaké princípy platia aj pre kuchynskú linku. Nemusíte vymeniť celú linku, ak je stále funkčná. Napríklad, ak je rám linky stále silný a stabilný, môže byť postačujúce vymeniť len dvierka. Dnes je na trhu množstvo štýlových a moderných možností, ktoré môžu úplne zmeniť vzhľad vašej kuchyne bez toho, aby ste museli investovať do úplne novej linky.

Teraz sa pozrime na podlahu. Staré koberce môžu byť ťažké na údržbu a nemusia byť najlepšou voľbou pre moderný byt. Ak hľadáte spoľahlivý a trvanlivý materiál, ktorý zároveň pridá eleganciu a moderný vzhľad, môže byť plávajúca podlaha tou správnou voľbou. Má množstvo výhod, ako sú ľahká inštalácia, vysoká odolnosť voči poškriabaniu a vode, a tiež je veľmi ľahká na údržbu.

A v neposlednom rade, vymaľovanie bytu v trendových farbách môže byť jedným z najefektívnejších spôsobov, ako mu dodať nový, svieži vzhľad. Farba je silný nástroj, ktorý môže ovplyvniť náladu a atmosféru miestnosti. Avšak tu sa poraďte s viacerými ľuďmi vo svojom okolí a nepreferujte výber len podľa svojej osobnosti a štýlu, pretože najviac to musí osloviť nového kupujúceho 😉 Prírodné odtiene ako biela, béžová alebo sivá môžu vytvoriť pocit čistoty a priestoru, zatiaľ čo výraznejšie farby ako modrá, zelená alebo červená môžu dodať miestnosti energiu a dynamiku.

Čiastočná rekonštrukcia bytu je teda skvelou príležitosťou, ako vylepšiť svoje bývanie bez toho, aby ste museli prejsť veľkými zmenami a hlavne veľkými výdavkami. Dúfame, že tieto tipy vám pomôžu pochopiť, ako môžete „urobiť viac za menej“ a získať úplne nový vzhľad bytu.

Kompletná rekonštrukcia bytu – oplatí sa?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, pretože cena je závislá na mnohých faktoroch, ako je lokalita bytu, stav nehnuteľnosti, aktuálna situácia na trhu a, samozrejme, finančné možnosti a očakávania kupujúceho. Kompletná rekonštrukcia bytu môže byť náročným a zdĺhavým procesom, plným rozhodnutí, ktoré môžu mať značný vplyv na výsledné vyhotovenie a atmosféru vášho bytu pre budúcich kupujúcich.

Ak by ste sa rozhodli byt kompletne zrekonštruovať, pravdepodobne by ste zaň mohli požadovať vyššiu cenu. Nový majiteľ by mal výhodu, že by nemusel riešiť žiadne dodatočné práce a mohol by sa do bytu nasťahovať hneď po prevzatí (ak by ste sa samozrejme trafili do jeho „štýlu“). Ďalšou výhodou je, že vkusne zrekonštruovaný byt by pravdepodobne prilákal širšie spektrum potenciálnych kupujúcich.

Nevýhodou je ale, že na rekonštrukciu budete musieť vyčleniť nemalé finančné prostriedky a čas. Komplexná rekonštrukcia totiž zahŕňa rozsiahle úpravy. Medzi ne patria výmena elektrických rozvodov a okien, kompletné stierky v celom byte vrátane maľby, nahradenie PVC podláh laminátovými či drevenými materiálmi. Ďalej sa napr. položenie dlažby v kuchyni, výmena kuchynskej linky s príslušnými elektrospotrebičmi, kompletizácia kúpeľne a toalety, výmena celej sanity a obkladov, výmena potrubia a vodoinštalačných prác, a nakoniec aj výmena dverí a zárubní. Kuchynské vybavenie nadštandardnej kvality a klimatizácia sú považované za prémiové prvky.

Domáci majstri s vlastnými remeselnými zručnosťami môžu ušetriť náklady na prácu, alebo im to umožní investovať do vyššej kvality materiálov alebo spotrebičov. Vďaka tomu môže byť ich rekonštrukčný projekt finančne efektívny aj napriek rozsahu zásahov.

Ako je zrejmé z vyššie uvedených príkladov, rozhodnutie o rekonštrukcii bytu pred jeho predajom je v podstate kompromisom medzi cenou, časom a námahou majiteľa. Ak máte dostatok financií a času na rekonštrukciu, a očakávate, že predaj bytu po rekonštrukcii vám prinavráti investované prostriedky a navyše zarobí, potom je to určite cesta, ktorú by ste mali zvážiť.

Na druhej strane, ak nemáte dostatok financií na rekonštrukciu, alebo potrebujete byt predať rýchlo, potom je pravdepodobne lepšie byt predať v aktuálnom stave, prípadne spraviť len menšie „kozmetické“ úpravy.

Suma sumárum, rekonštrukcia bytu pred jeho predajom môže výrazne zvýšiť jeho hodnotu, avšak je dôležité zvážiť, aký typ rekonštrukcie je najlepší pre vaše konkrétne potreby a okolnosti. Či už sa rozhodnete pre čiastočnú rekonštrukciu alebo úplnú, dôležité je mať jasný plán a vždy sa pýtať: „Oplatí sa mi to?“ Alebo možno, „Ako môže táto rekonštrukcia zvýšiť hodnotu môjho bytu?“ Vždy pamätajte, že najlepšou cestou je tá, ktorá vám prináša najväčší výnos z vašej investície.

A nezabudnite, že každý byt je iný/jedinečný, tak sa neváhajte pred predajom nehnuteľnosti poradiť. A nech sa rozhodnete pred predajom akokoľvek, odporúčame využiť služby realitnej kancelárie – aby celý proces prebehol bez problémov a k vašej spokojnosti. Neváhajte nás kontaktovať telefonicky na 0910 393 363 alebo cez e-mail office@realvea.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Susedské vzťahy: povinnosť umožniť susedovi vstúpiť na svoj pozemok

Bolo raz jedno kráľovstvo, kde všetci ľudia žili v pokoji a vzájomnej ústretovosti. No, to by bolo pekné, keby sme tak žili, však? ;-)...

Našli ste nehnuteľnosť s nízkou cenovkou? Pozor na tieto riziká!

Kúpa nehnuteľnosti je často jedným z najdôležitejších rozhodnutí v našom živote. Či už hľadáme domov pre seba a svoju rodinu, rekreačnú chatku alebo investičnú...

Život v meste alebo na dedine? Klasická dilema pri výbere nového bývania.

Hľadanie nového bývania je vždy komplexným procesom, ktorý si vyžaduje zváženie mnohých faktorov, medzi ktoré patrí aj lokalita. Mesto alebo dedina? Kde sa mi/nám...

Chystáte sa predať zdedený pozemok? Svoju časť musíte najprv ponúknuť príbuzným!

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako jednoduchý proces - zdedíte majetok a potom ho predáte. Avšak, ako sa hovorí: diabla objavíte v...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor