back to top

Chystáte sa predať pozemok? Pripravte si tieto dokumenty!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Predaj pozemku môže byť na prvý pohľad zdĺhavý a komplikovaný proces, ale s dobrým plánom a správnymi informáciami sa môže stať pomerne hladkým a efektívnym. Ak ste sa rozhodli predať pozemok, existuje niekoľko kľúčových krokov a dokumentov, ktoré budete potrebovať, aby ste mohli proces predaja úspešne zvládnuť. Nezabudnite, že predaj pozemku je právny akt, ktorý si vyžaduje riadne dokumenty a v niektorých prípadoch aj súhlas spoluvlastníkov.

Prvým krokom je zhromaždiť všetky potrebné dokumenty. Medzi základné dokumenty patria:

  1. List vlastníctva – Tento dokument je základným dokladom, ktorý preukazuje vaše vlastnícke práva k pozemku. Bez neho nie je možné pozemok legálne predať. List vlastníctva získate na príslušnom katastrálnom úrade.
  2. Katastrálny výpis – Poskytuje podrobné informácie o pozemku, ako sú jeho presné hranice, výmera, parcelné číslo a prípadné obmedzenia. Tento dokument je nevyhnutný pre potenciálnych kupcov, aby mali presnú predstavu o tom, čo kupujú.
  3. Geometrický plán – Ak boli na pozemku vykonané úpravy alebo je potrebné presne určiť jeho hranice, môže byť požadovaný geometrický plán vypracovaný geodetom.
  4. Nadobúdacia zmluva k nehnuteľnosti – Ak chcete mať istotu, že predaj vášho pozemku či inej nehnuteľnosti bude bezproblémový, je dôležité poznať jej právny stav a s ním aj titul nadobudnutia (Kúpna zmluva, Darovacia zmluva, Zámenná zmluva, Osvedčenie o dedičstve, Dohoda o zrušení a vysporiadaní BSM). Je zároveň podkladom pre správne vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy či spracovanie posudku.
  5. Energetický certifikát (ak na pozemku stojí nejaká stavba) – Certifikát, ktorý hodnotí energetickú efektívnosť stavby. Aj keď sa predáva primárne pozemok, v prípade, že na ňom stojí stavba, môže byť tento dokument požadovaný.

V prípade, že pozemok vlastní viacero osôb, je potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov na predaj. Tento súhlas by mal byť písomný a môže byť súčasťou kúpnej zmluvy alebo predložený ako samostatný dokument. Je dôležité mať na pamäti, že bez súhlasu všetkých vlastníkov nie je možné pozemok legálne predať.

V prípade, ak ste pozemok zdedili, tejto téme sme sa špeciálne venovali v tomto článku: Chystáte sa predať zdedený pozemok? Svoju časť musíte najprv ponúknuť príbuzným!

Okrem týchto základných dokumentov môže byť potrebné zabezpečiť aj ďalšie špecifické dokumenty v závislosti od lokality pozemku, jeho využitia alebo špecifických požiadaviek kupujúceho. Preto je vždy dobré konzultovať predaj pozemku s odborníkom, napríklad s realitným maklérom.

Spolupráca s realitnou kanceláriou pridáva vášmu predaju viacero výhod. Profesionáli z realitnej kancelárie vám pomôžu s prípravou všetkých potrebných dokumentov, ocenením pozemku, marketingom a nájdením potenciálnych kupcov. Okrem toho vám poskytnú právne poradenstvo a pomôžu s vyjednávaním, čo je obzvlášť cenné v prípade, že sa objavia nejaké komplikácie. Ich skúsenosti a znalosti lokálneho trhu zvyšujú šance na rýchly a výhodný predaj.

Predaj pozemku teda nie je len o predaji kusu zeme, ale o procese, ktorý vyžaduje dôkladnú prípravu, poznanie právnych predpisov a často aj spoluprácu s odborníkmi, ktorí vám môžu pomôcť dosiahnuť najlepší možný výsledok. A tak sa neváhajte pred predajom nehnuteľnosti poradiť. Ak by ste potrebovali pomoc pri predaji Vášho pozemku, neváhajte a kontaktujte našu realitnú kanceláriu RealVEA.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností

Vecné bremeno je právo k cudzej nehnuteľnosti, ktoré obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného (viac informácií o jeho vzniku aj zániku sme si...

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby...

Kupujete novú nehnuteľnosť alebo plánujete stavať? Aj orientácia miestností na svetové strany je dôležitá!

Keď staviate nový dom, plánujete rekonštrukciu alebo si kupujete byt, často sa sústredíte na veľké rozhodnutia: rozpočet, lokalita, dizajn alebo materiály. Ale čo orientácia...

Investovanie do nehnuteľností: Chata, chalupa alebo apartmán?

Investovanie do rekreačných nehnuteľností môže byť fascinujúcim, no zároveň komplexným dobrodružstvom. Keď zvažujeme možnosti medzi chatou, chalupou alebo apartmánom, je dôležité sa zamyslieť nielen...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor