Ako navrhnúť ideálnu orientáciu a dispozíciu domu

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Orientácia a dispozícia domu hrá dôležitú úlohu v kvalite života, ktorú získate z vlastného bývania. Nie je to len o tom, kam sa otáčate pri spánku alebo ktorým smerom sa dívate z obývačky. Je to o tom, ako vaša izba využíva slnečné svetlo, ako je chránená pred vetrom, koľko tepla absorbuje a koľko jej uniká. Pravdaže, všeobecné rady môžu byť nápomocné, ale každý pozemok a každý dom majú svoje jedinečné charakteristiky, ktoré je potrebné zvážiť.

Predstavte si, že projekt vášho domu je ako lodný kompas. Každá miestnosť, každá časť vášho nového domova by mala byť orientovaná tak, aby vyhovovala jej účelu, ale aj aby vám umožnila využívať slnko, veterné prúdenie a vyhliadky vo svoj prospech.

Ako navrhnúť ideálnu orientáciu a dispozíciu domu

Rozdelenie miestností podľa svetových strán

Na južnú stranu domu by ste mali umiestniť miestnosti, kde trávite najviac času. Obývačka, kuchyňa, študovňa, alebo detská izba – všetky tieto miestnosti budú vďaka priamemu slnečnému svetlu teplejšie a svetlejšie. Okrem toho, ak sú tieto izby orientované na juh, môžete v zime ušetriť na energii potrebnej na vykurovanie.

Naopak, miestnosti, ktoré nevyžadujú veľa denného svetla, ako napríklad kúpeľne, špajzy, šatníky alebo garáže, môžete umiestniť na sever. Tieto miestnosti budú chladnejšie, čo je obzvlášť vhodné počas horúcich letných dní.

Pokiaľ ide o spálne, je ideálne umiestniť ich na východ. Ranné slnečné svetlo pomôže vytvoriť prirodzený spánkový cyklus a prebudiť vás k novému dňu.

Ako navrhnúť ideálnu orientáciu a dispozíciu domu

Posledným faktorom, ktorý by ste mali zvážiť, je veterná expozícia. Ak je váš pozemok vystavený silným vetrom, mali by ste zohľadniť jeho smer pri navrhovaní dispozície vášho domu.

Ak je to možné, vyhnite sa veľkým oknám na veterných stranách a severnej časti, aby ste minimalizovali tepelné straty počas chladných mesiacov. Zároveň, veľké okná na menej veterných stranách domu môžu pomôcť v letné dni vytvárať prirodzený prúd vzduchu a znižovať potrebu klimatizácie. A v zimných mesiacoch získate najviac tepla zo slnečnej energie v južnej časti domu.

V neposlednom rade, pamätajte na to, že najlepší dom je taký, ktorý je navrhnutý tak, aby vyhovoval vám a vašej rodine. Vaše potreby a životný štýl by mali byť vždy na prvom mieste. Veď aj najlepšie navrhnutý dom nemusí byť najvhodnejší, ak nevyhovuje jeho obyvateľom. Správna orientácia a dispozícia domu je ako dobre nastavený kompas – ukáže vám cestu k pohodlnému a zdravému životu.

Ako navrhnúť ideálnu orientáciu a dispozíciu domu

Nezľaknite sa strmšieho pozemku a stromov

Nie je novinkou, že výber správneho projektu domu je významnou etapou každej stavby. S výberom ideálnych plánov sa spojí mnoho faktorov, z ktorých poloha a tvar pozemku sú jednými z najkľúčovejších. Často sa predpokladá, že rovné a mierne vlnité pozemky sú najlepšou voľbou pre stavbu. Pravdou však je, že aj strmšie pozemky môžu byť skvostom, ak sa na ne pozrieme správnym pohľadom.

Stavba na strmšom pozemku môže byť výzvou. A práve v tomto prípade môže tento odvážny krok viesť k nájdeniu úžasných, jedinečných riešení, ktoré transformujú bežný domov na skutočný architektonický klenot. Predstavte si, že váš dom je situovaný na svahu, ktorý sa zvažuje na juh. Severná stena domu je čiastočne „zapustená“ do svahu, čím vytvára pasívnu ochranu pred severnými vetrami. Nie len, že to dodáva domu jedinečný estetický rozmer, ale aj zlepšuje jeho energetickú účinnosť a komfort jeho obyvateľom. A samozrejme v atraktívnej lokalite môže ponúknuť neopakovateľné zážitky z výhľadov do doliny či okolité kopce. Viac sa tejto téme výberu pozemku venujeme v článku: „Čo zvážiť pri výbere stavebného pozemku?„.

Ako navrhnúť ideálnu orientáciu a dispozíciu domu

No a čo stromy? Často sa stretneme s názorom, že stromy na pozemku sú prekážkou. Môže sa však stať, že stromy na váš pozemok priniesu viac prínosov, než by ste čakali. Listnaté stromy môžu vytvárať príjemný tieň v lete a zároveň pustia do domu dostatok prirodzeného svetla v zime. Tým nielenže zvyšujú komfort bývania, ale aj priaznivo ovplyvňujú energetickú bilanciu domu.

Ako vidíte, strmý pozemok a stromy neznamenajú automaticky komplikácie. Práve naopak, môžu byť tým správnym koreňom pre vytvorenie nielen pohodlného, ale aj nápaditého a ekologického bývania. Takže nebojte sa strmších pozemkov ani stromov. Keď sa na ne pozriete správnym pohľadom, môžu sa stať vašou vstupenkou do sveta jedinečných a inovatívnych riešení, ktoré vám prinesú nielen pohodlie a komfort, ale aj radosť z bývania v súlade s prírodou.

Ak by ste potrebovali ešte nejakú pomoc alebo radu pri hľadaní pozemku pre váš rodinný dom, neváhajte a kontaktujte našu realitnú kanceláriu RealVEA.sk. Prajeme veľa úspechov na ceste k vášmu novému domovu!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Susedské vzťahy: povinnosť umožniť susedovi vstúpiť na svoj pozemok

Bolo raz jedno kráľovstvo, kde všetci ľudia žili v pokoji a vzájomnej ústretovosti. No, to by bolo pekné, keby sme tak žili, však? ;-)...

Našli ste nehnuteľnosť s nízkou cenovkou? Pozor na tieto riziká!

Kúpa nehnuteľnosti je často jedným z najdôležitejších rozhodnutí v našom živote. Či už hľadáme domov pre seba a svoju rodinu, rekreačnú chatku alebo investičnú...

Život v meste alebo na dedine? Klasická dilema pri výbere nového bývania.

Hľadanie nového bývania je vždy komplexným procesom, ktorý si vyžaduje zváženie mnohých faktorov, medzi ktoré patrí aj lokalita. Mesto alebo dedina? Kde sa mi/nám...

Chystáte sa predať zdedený pozemok? Svoju časť musíte najprv ponúknuť príbuzným!

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako jednoduchý proces - zdedíte majetok a potom ho predáte. Avšak, ako sa hovorí: diabla objavíte v...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor