back to top

7 tipov, ako zvýšiť hodnotu pozemku pri jeho predaji

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Pri predaji pozemku je každý majiteľ zameraný predovšetkým na to, aby z transakcie vyťažil čo najviac. Existuje niekoľko stratégií, ktoré môžu pomôcť zvýšiť hodnotu pozemku a urobiť ho atraktívnejším pre potenciálnych kupcov. Nielenže tieto kroky môžu pridať k cene niekoľko tisíc eur, ale zároveň môžu urýchliť samotný predaj.

  1. Zabezpečenie prístupu k inžinierskym sieťam: Prítomnosť inžinierskych sietí ako je voda, elektrina, kanalizácia a plyn, môže pozemok výrazne zhodnotiť. Je dôležité zistiť možnosti pripojenia na tieto siete a v prípade potreby zainvestovať do ich zavedenia. Kupujúci ocenia, že pozemok je „pripravený na stavbu“ a nemusia sa zaoberať týmto často zdĺhavým procesom.
  2. Zmena územného plánu: Ak vlastníte ornú pôdu alebo pozemok využívaný inak než na bývanie či podnikanie, zvážte možnosť jeho preklasifikácie na stavebný pozemok. Kontaktujte príslušný stavebný úrad a zistite potrebné kroky. Tento proces môže byť dlhší a vyžaduje si určité administratívne úsilie, avšak výsledná zmena môže hodnotu pozemku výrazne zvýšiť.
  3. Úprava terénu: Čistý a udržiavaný pozemok je oveľa príťažlivejší. Zbavte sa teda všetkého odpadu, buriny a prípadných stavebných zvyškov. Ak je pozemok zarastený, zvážte jeho čiastočné vyčistenie. Vo veľkej miere to môže zlepšiť prvý dojem a zároveň umožniť lepšiu predstavivosť o možnom využití.
  4. Vytvorenie príjazdovej cesty: Prístupová cesta je kľúčová! Ak pozemok takúto cestu nemá, zvážte jej vybudovanie alebo aspoň dohodnite susedské práva na prístup. Tento krok môže výrazne zvýšiť atraktivitu pozemku pre kupujúceho.
  5. Geodetické meranie: Aktuálne geodetické meranie a jasne vymedzené hranice pozemku môžu potenciálnym kupcom poskytnúť jasnosť a istotu. To znižuje riziko budúcich sporov a zvyšuje dôveru v proces kúpy.
  6. Marketingová príprava: Pred samotným ponúknutím pozemku na predaj je dôležité pripraviť kvalitný inzertný materiál. Profesionálne fotografie, podrobný popis a zvýraznenie všetkých pozitívnych aspektov pozemku môžu zvýšiť jeho atraktivitu. Nezabudnite spomenúť aj všetky vykonané úpravy a investície, ktoré ste do pozemku vložili.
  7. Právna pripravenosť: Uistite sa, že všetky dokumenty týkajúce sa pozemku sú aktuálne a kompletné. Zahrňte list vlastníctva, územné rozhodnutia, prípadné zmluvy o prístupe k inžinierskym sieťam a podobne. Právna pripravenosť môže výrazne urýchliť proces predaja. Viac info k tejto téme nájdete aj v tomto článku.

Implementáciou týchto tipov môžete výrazne zvýšiť hodnotu svojho pozemku a zároveň uľahčiť a urýchliť jeho predaj. Každá investícia a úsilie vložené do prípravy pozemku pred jeho ponúknutím na trh sa môže mnohonásobne vrátiť v konečnej predajnej cene. Aj predaj pozemku je o procese, ktorý vyžaduje dôkladnú prípravu, poznanie právnych predpisov a často aj spoluprácu s odborníkmi, ktorí vám môžu pomôcť dosiahnuť najlepší možný výsledok. A tak sa neváhajte pred predajom pozemku poradiť. Ak by ste potrebovali pomoc alebo máte ďalšie otázky k tejto téme, kontaktujte našu realitnú kanceláriu RealVEA.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.

Ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností

Vecné bremeno je právo k cudzej nehnuteľnosti, ktoré obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného (viac informácií o jeho vzniku aj zániku sme si...

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby...

Kupujete novú nehnuteľnosť alebo plánujete stavať? Aj orientácia miestností na svetové strany je dôležitá!

Keď staviate nový dom, plánujete rekonštrukciu alebo si kupujete byt, často sa sústredíte na veľké rozhodnutia: rozpočet, lokalita, dizajn alebo materiály. Ale čo orientácia...

Investovanie do nehnuteľností: Chata, chalupa alebo apartmán?

Investovanie do rekreačných nehnuteľností môže byť fascinujúcim, no zároveň komplexným dobrodružstvom. Keď zvažujeme možnosti medzi chatou, chalupou alebo apartmánom, je dôležité sa zamyslieť nielen...
Reklamný priestor