back to top

Hypotéka naopak. Aby hľadanie vysneného bývania nebol stres!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Chcete kupovať nový byt či dom na hypotéku? No stále sa nenašla tá správna nehnuteľnosť, no súčasne chcete získať stále výhodne podmienky hypotéky? V tomto článku si povieme viac o tom, ako funguje tzv. hypotéka naopak, alebo hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.

Viete, že Váš nový byt či dom budete financovať čiastočne alebo úplne cez hypotekárny úver, no ešte stále nemáte nájdený ten správny? Nájsť ten vhodný môže trvať niekoľko týždňov či dokonca mesiacov? Veď predsa nekupujete bežnú vec, a nekúpite hneď prvé, čo Vám cinkne do nosa! No súčasne si uvedomujete, že ako píšeme v našom článku „Zmeny, ktoré znížia dostupnosť hypoték po 30.06.2023“, úrokové sadzby majú stále tendenciu rásť?

Najprv hypotéka, potom hľadanie nehnuteľnosti

Presne v takomto prípade je možné využiť v banke typ hypotéky, kde Vám banka prv schváli na základe Vášho aktuálneho príjmu maximálnu výšku hypotéky a následne máte čas hľadať si nehnuteľnosť presne podľa Vášho gusta. Hovorí sa jej hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.

6 mesiacov a garancia aktuálneho úroku

Po schválení takejto hypotéky sa v banke podpíšu úverové zmluvy. Výhodou je, že banka od dňa podpisu Vám drží schválenú úrokovú sadzbu, ako aj výšku splátky. No splácať začínate hypotéku až po dodaní nehnuteľnosti, ktorú si chcete kúpiť a financovať ju cez hypotéku. Keď si predstavíme, že úrokové sadzby môžu byť o pol roka vyššie a po zohľadnení nového životného minima, ktoré ma tiež vplyv na maximálnu výšku hypotéky, môže byť práve hypotéka naopak vhodnou poistkou!

„Dodanie“ nehnuteľnosti a dodatok k úverovej zmluve

Predstavme si, že ak Vám banka podľa Vášho príjmu schváli hypotéku v maximálnej výške 150 000 Eur „dopredu“, no na základe predloženého návrhu kúpnopredajnej zmluvy a znaleckého posudku k nehnuteľnosti, ktorú ste si konečne našli, poskytne napríklad hypotéku vo výške 120 000 Eur, podpíšete v banke dodatok k úverovej zmluve, kde sa aj zníži výška splátky ako aj ostatné parametre splácaného hypotekárneho úveru. No úroková sadzba ostáva bez zmeny tak, ako ste ju podpísali.

POZOR: Hypotéka naopak nie je na čokoľvek

No pozor! Hypotékou na nešpecifikovanú nehnuteľnosť nemôžete financovať čokoľvek. V zásade platí, že do 6 mesiacov by ste si mali nájsť už skolaudovanú nehnuteľnosť. Teda hotový byt či dom určený na bývanie. Pokiaľ si nájdete byt, ktorý je ešte vo výstavbe v rámci developérskeho projektu, prípadne sa rozhodnete použiť schválenú hypotéku na výstavbu domu, banka s tým súhlasiť nebude, pretože výstavba domu či kúpa novostavby vo výstavbe je pre banku iný „účel“ použitia.

Čo ak nič nenájdete?

Stratí platnosť. Vás to nestojí nič. Len je to škoda, pretože ste prišli o podmienky hypotéky, ktoré tak skoro nebude možné získať.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy...

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka...

Pozor na 3 k.o. chyby pri žiadosti o hypotéku

Zvažujete v najbližšej dobe požiadať o hypotéku na kúpu či rekonštrukciu Vášho bývania? V tomto článku Vám prinášame pohľad na 3 vážne chyby, ktoré...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor