back to top

Zmeny, ktoré po 30.6.2023, ešte viac znížia dostupnosť hypoték!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Uvažujete v roku 2023 nad kúpou vlastného bývania, no stále vyčkávate? Na nižšie ceny nehnuteľnosti, výhodnejšie podmienky hypoték v bankách, prípadne na zázrak? V tom prípade nemáme pre Vás priaznivé správy.

1) Zvýšenie životného minima

Od 1.7. sa na Slovensku zvyšuje výška životného minima. Celkové navýšenie predstavuje cca. 15%. Táto suma výrazne ovplyvňuje prepočet bonity klienta. Životné minimum je suma, na ktoré nesmie siahnúť ani len banka. Pre každého člena domácnosti je presne určená. Len pre hlavného žiadateľa o hypotéku predstavuje sumu takmer 260 Eur. Čím vyššie odpočítateľné položky (teda životné minimum na každého člena domácnosti), tým nižšia celková suma hypotéky, ktorú vie banka žiadateľom poskytnúť.

2) Ďalší pozvoľný rast úrokových sadzieb

Napriek veľmi pomalom znižovaní inflácie, banky naďalej pristupujú ku drobným korekciám úrokových sadzieb smerom nahor. Je predpoklad, že tento trend bude prebiehať ešte počas tohto leta. Už len zmena úrokovej sadzby o desatiny percent môže predstavovať výrazne zvýšenie celkovej splátky hypotéky.

Keď 1+1=1, alebo, dajme si praktický príklad

Presne vyššie uvedené faktory spôsobia, že od 1.7.2023 sa zníži ešte viac všeobecná dostupnosť hypoték. Ak napríklad 4-členná rodina má príjem 900 Eur (ocino) + 900 Eur (mamina), + 2 deti, maximálna výška úveru do 30.6.2023 by predstavovala cca. 107 000 Eur. Po zvýšení životného minima (bez zmeny úrokovej sadzby) takáto rodina s uvedeným príjmom získa hypotéku maximálne vo výške cca. 100 000 Eur, čo je o 7000 Eur menej.

Odporúčanie na poslednú chvíľu

Pokiaľ sa chcete vyhnúť ďalším sklamaniam o maximálnej výške hypotéky ako aj konečnej výšky splátky hypotéky, využite čas, spojte so skúsenou realitnou kanceláriou a finančným konzultantom a využite čas do konca júna na maximum. Existuje viacero možností, ako stihnúť ešte stále výhodné podmienky získania hypotéky. Jednou z nich je napríklad žiadosť o hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.

Zaujal Vás náš článok, potrebujete pomôcť, či poradiť? Obráťte sa s dôverou na nás.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy...

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka...

Pozor na 3 k.o. chyby pri žiadosti o hypotéku

Zvažujete v najbližšej dobe požiadať o hypotéku na kúpu či rekonštrukciu Vášho bývania? V tomto článku Vám prinášame pohľad na 3 vážne chyby, ktoré...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor