(Ne)tradičné remeslo zo stredného Slovenska – vitajte u značky Petrichora

Volám sa Kristína Moravčíková a som zakladateľkou remeselno-dizajnérskej značky Petrichora, ktorú charakterizuje nekonvenčný prístup k tvorbe interiérových doplnkov a dekorácií z dreva.

Ako to môže dopadnúť, keď sa rozhodnete splniť si dávny sen?

Ľudské osudy sú často nevyspytateľné a nikdy presne neviete, kde bude Váš život o pár rokov. Keby mi niekto na začiatku štúdia architektúry povedal, že skončím s motorovou pílou a rezbárskymi dlátami v ruke, určite by som mu neverila.

Príroda bola veľkou súčasťou formovania mojej osobnosti. Pamätám sa na niekoľko momentov, kedy som v zapadnutých horských dedinách videla veľké drevorezby z kmeňov stromov a povedala si – toto budem robiť na dôchodku.

Medzitým som absolvovala vysokoškolské štúdium architektúry, ktoré ma doviedlo do zdarného konca – syndrómu vyhorenia. Nakoniec som teda na dôchodok nemusela čakať.

Nové začiatky

Z dna sa človek môže však jedine odraziť nahor, a tak som naspäť do nového života stúpala s rastúcim záujmom o prácu s drevom.

(Ne)tradičné remeslo zo stredného Slovenska - vitajte u značky Petrichora

Manuálna práca dáva človeku zmysel a prináša upokojenie. Spojenie s prírodou nadobúda pri práci s drevom nový rozmer – cítite vôňu dreva, vďaka ktorej okolo Vás poletujú včely a máte pocit súznenia s vesmírom. Po fyzickej stránke je to však ťažký oriešok – človek sa cíti na konci dňa príjemne unavený, no nebolia ho oči z obrazovky počítača.

Tak vznikla Petrichora. Slovo petrichor znamená v latinčine vôňu zeme po daždi. Druhým významom je hlavná postava z mojej najobľúbenejšej detskej knihy, mačka Petrišorka, ktorú som dostala hneď, ako som sa naučila čítať.

Po troch rokoch experimentovania s rôznymi technikami sa Petrichora ustálila ako značka interiérových dekorácií a funkčných doplnkov s dôrazom na originalitu a kvalitu práce.

S rešpektom k prírode

Cieľom značky je spojiť dva protipóly: tradíciu a modernitu, alebo aj architektúru a remeslo – a ukázať, že spolu môžu dokonale fungovať. Výrobky sú charakteristické dôrazom na detail, jednoduchosťou a priznaním surového dreva v jeho prirodzenej podobe, so všetkými kazmi či prasklinami.

(Ne)tradičné remeslo zo stredného Slovenska - vitajte u značky Petrichora

Vysoká kvalita opracovania je samozrejmosťou

Rada do výrobkov vnášam jemné a oblé tvary, ktoré vytvárajú vizuálnu identitu značky. Materiál použitý na výrobu pochádza z 95 percent z kalamitného dreva zo stredného Slovenska. S veľkým ohľadom na ekológiu sú použité len vetrom zvalené alebo choré stromy z regiónu.

V ponuke výrobkov môžete nájsť misy, originálne šálky, vázy, či drobné doplnky vyrobené z odrezkov. Cieľom je obmedziť množstvo odpadu a využiť každý použiteľný kus dreva, s rešpektom k prírode. V limitovaných edíciách vznikajú aj svietidlá, moderné nástenné reliéfy a špeciálna zákazková tvorba.

Prehľad momentálne dostupných výrobkov môžete nájsť na internetovom obchode www.sashe.sk/Petrichora. Pre informácie ohľadom zákazkovej výroby a novinky priamo z dielne navštívte instagramový účet @petrichora.wood.

#praveslovenske
#praveslovenskehttps://www.praveslovenske.sk/
Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje „Hrdo a Srdcom“ všetko krásne, čo na Slovensku máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.
Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Mohli by zaujať aj tieto články

MMOSAICS – Jedinečné keramické obklady na mieru

MMOSAICS je značka, za ktorou stojíme my dvaja - Martin a Lenka Manikovci. Pred vyše siedmymi rokmi mi Martin raz v noci plný entuziazmu a s iskrou v očiach...

KUNAJ – moderné okná a dvere pre Váš domov

„Okná sme začali vyrábať na rodinné domy tak, ako väčšina oknárskych firiem. No ako plynie čas, ukazuje sa, že drevené a drevohliníkové okná sú...

ZIVA Design – Ručne tkané produkty

Dobrý deň, volám sa Jana Žifčáková a som zakladateľkou značky ZIVA DESIGN. 150 ročné rodinné remeslo Ručné tkanie som začala vnímať, keď som mala potrebu...