back to top

Cena hypoték – včera, dnes, zajtra

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Takmer 8 z 10 Slovákov vlastní svoju vlastnú nehnuteľnosť. Trendy posledných rokov ukázali, že čím nižšie úroky na hypotékach boli, tým väčšia chuť po vlastnom bývaní – na hypotéku. Od roku 2013 kontinuálne klesali úrokové sadzby na hypotékach. Zastavili sa až na historickom úroku 0,4% vo februári 2022. Toto pomerne dlhé obdobie bolo výhodné pre refinancovanie hypotéky, kľudne aj každý druhý rok, pretože nižší úrok, znamenal nižšie celkové preplatenie na hypotéke.

No v marci 2022 došlo k súbehu hneď troch významných udalostí v svetovej ekonomike. Stále pretrvávajúce následky Covidovej éry – narušené dodávateľské reťazce, rekordne sa zvyšujúca sa inflácia, ktoré je dnes na Slovensku úrovni cca. 13% a v neposlednom rade vojenský konflikt na Ukrajine.

Tieto faktory mali za následok, že od februára 2022 začali úroky na hypotéky „cválať“ do, pre nás, závratných výšok. Dnes je priemerná úroková sadzba na úrovni 3,5%. Tento raketový nárast úrokových sadzieb má za následok, že splátka hypotéky vo výške 100 000 Eur so splatnosťou 30 rokov je dnes 128 Eur mesačne vyššia, ako bola presne pred rokom.

Žiaľ  zlé správy ešte neskončili. Je vysoký predpoklad, že napriek veľmi jemne klesajúcim cenám nehnuteľnosti (hlavne staršie byty), budú úrokové sadzby naďalej rásť. V lete 2023 očakávame, že budú kulminovať v priemere na úrovni 5%. Splátka na rovnakom úvere takto zvrástie ešte o ďalších 87 Eur mesačne. Riadny masaker, že?

Pokiaľ sa teda samých seba pýtate, či kupovať nehnuteľnosť dnes, alebo čakať do leta, naše odporúčanie je jednoznačne, že tá správna doba je práve dnes. V lete možno kúpite nehnuteľnosť o pár tisíc Eur lacnejšie. No na konci dňa bude výsledná výška Vaše splátky vyššia.

Na záver dodávame, že aj pri hypotekárnom úvere hovoríme o tzv. dobrom a zlom úroku. Pokiaľ výška úroku je nižšia (napr. 3,5%), ako výška inflácie (dnes 13%), banke splácame menej, ako sme si požičali (znehodnotenie peňazí).

AK Vás táto téma zaujíma podrobnejšie, prečítajte si náš článok na tému dobrého a zlého úroku pri hypotékach ale aj sporení: Článok Dobrý vs. zlý úrok!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy...

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka...

Pozor na 3 k.o. chyby pri žiadosti o hypotéku

Zvažujete v najbližšej dobe požiadať o hypotéku na kúpu či rekonštrukciu Vášho bývania? V tomto článku Vám prinášame pohľad na 3 vážne chyby, ktoré...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor