back to top

Čarovná „8“ pri hypotékach

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Uvažujete nad financovaním kúpy nehnuteľností prostredníctvom hypotéky? No netušíte, koľko Vám dokáže banka požičať? Alebo položíme otázku inak. Dokáže nám banka poskytnúť úver na kúpu luxusného domu v hodnote rádovo niekoľko stotísíc Eur, no náš príjem je blízky minimálnej mzde?

Áno, priznávame, že táto konštrukcia je pomerne pritiahnutá za vlasy, ale za účelom lepšieho pochopenia, viac ako vďačná. Odpoveď znie, určite nie!

Ako to môžeme tvrdiť bez toho, aby ste navštívili banku? Nemusíte to urobiť ani Vy, viete si to spočítať sami doma. A to ja každý mesiac.

V zmysle nariadení Národnej banky Slovenska a aktualizovaných pravidiel pre poskytovanie hypoték na území SR, Vám všetky banky súčasne v jeden moment môžu požičať maximálne 8-násobok Vašich ročných príjmov.

To znamená, že pokiaľ, že s Vašim partnerom či partnerkou zarábate mesačne v čistom spoločne napríklad 1 600 Eur. V bankách môžete mať požičaných maximálne 153 600 Eur. Ako sme došli k tomuto číslu? 1600 Eur , to je mesačný príjem x 12 mesiacov v roku x 8 rokov rovná 153 600 Eur.

Túto sumu si viete požičať za predpokladu, že nemáte žiadne Ďalšie úvery, povolené prečerpania na účte či kreditné karty. V prípade, že už máte úver zo zostatok napríklad 15 000 Eur, maximálna výška novej hypotéky bude ponížená na 138 600 Eur. Samozrejme, toto nie je jediný parameter, ktorý určí finálnu výšku úveru. Je ich oveľa viac a je potrebné ich splniť.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Máte dilemu či refinancovať alebo konsolidovať Vašu hypotéku?

Možnosti a získania a prístup k spotrebiteľskému úveru, kreditnej karte, povolenému prečerpaniu na účte či hypotékam je dnes pomerne jednoduchý. Mať viacero typov úverov či hypotéky nie...

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy...

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor