back to top

Poistenie a zabezpečenie hypotéky

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Ako si ochrániť vlastné bývanie!?

Vďaka hypotéke si veľmi vysoké percento Slovákov vie dopriať splnený sen o vlastnom bývaní. Pokiaľ máte dostatočný príjem, napriek vyšším aktuálnym úrokovým sadzbám, je tento sen relatívne ľahko dosiahnuteľný. No „udržať“ si Váš sen, je rovnako dôležité.

V tomto článku si bližšie rozoberieme, ako ochrániť seba a svoju rodinu, aby sa Váš splnený sen o krásnom a novom bývaní časom nerozplynul, alebo jednoducho „nezmizol“.

Hypotéka je záväzok, ktorý si treba ctiť a dodržiavať.

Mať schválenú hypotéku znamená záväzok voči banke, že jej každý mesiac pravidelne a načas budete uhrádzať splátku za peniaze, ktoré Vám požičala, aby ste si mohli splniť sen o vlastnom bývaní. Pokiaľ „vybočíte“ z tejto dohody, môžete o Vás sen, Vaše bývanie ľahko prísť. Pretože aj banka Vám síce dôveruje, no viacnásobne sa poistila, že peniaze. ktoré Vám požičala dostane späť.

Zabezpečenie banky č. 1 – Nástrahy „záložného práva“ banky

V prípade, že 3x po sebe klient neuhradí splátku hypotéky, nekomunikuje s bankou, má banka právo pristúpiť k tzv. zosplatneniu úveru. To znamená, že banka Vás vyzve k okamžitej úhrade zostatku hypotéky. To, že dostanete „náhradnú“ hypotéku v inej banke – zabudnite! Vďaka úverovému registru vidia tento zápis všetky banky a nepožičajú takémuto klientovi už ani cent.

A pokiaľ Váš dlh voči banke do 14 dní neuhradíte, uplatní si „záložné právo“, ktoré bolo podpísané pri podpise úverovej zmluvy. Takto má banka právo predať Váš byt či dom a vysporiadať si Váš dlh voči nej.

Zabezpečenie banky č. 2 – vinkulácia poisteného plnenia z nehnuteľnosti

Na totálnu „pohromu“ sa pripraviť nedá. No banka počíta ja s tou najhoršou možnosťou a čiastočne takto chráni aj klienta. V prípade, že vo Vašom byte či dome dôjde k výbuchu či požiaru a Vaše bývanie sa stane neobývateľné, jednoducho ho „postretne“ totálna skaza, vďaka povinnému poisteniu nehnuteľnosti, poisťovňa banke vyplatí celý zostatok hypotéky. Klient síce takto prišiel o bývanie, ale súčasne už nemusí splácať hypotéku za niečo, v čom nie je možné bývať l Banka má späť svoje peniaze a klient si vie požičať peniaze na inú nehnuteľnosť.

Ako presne funguje poistenie nehnuteľnosti sa dočítate tu: Poistenie bývania – keď to isté, nie je to isté?!

Zabezpečenie príjmu klienta – uhrádzanie splátky hypotéky, nech sa stane čokoľvek!

Máte stabilnú prácu, a teda úhrada mesačnej splátky najbližších 30 rokov, takmer až do dôchodku, pre Vás nebude vôbec žiaden problém?! Iba, žeby…

…. Vás nepríjemne prekvapila životná situácia, na ktorú nie ste pripravený. Ťažká dopravná nehoda, diagnostikovanej závažnej choroby, či dokonca predčasná smrť – to sú možnosti, s ktorými ste určite nerátali.

Dočasnú či trvalú stratu príjmu, z ktorého uhrádzate všetky mesačné platby, vrátane hypotéky, pokles príjmu až o polovicu, v prípade invalidity až o 75%, môže mať za následok, že si Vašu hypotéku nebudete môcť jednoducho „dovoliť“ a budete sa musieť (ne)dobrovoľne zbaviť Vášho nového bývania.

No je tu riešenie. Vďaka poisteniu úveru formou rizikového životného poistenia máte istotu, že nech skončíte na dlhodobej PN-ke, budete mať ťažší úraz, bude Vám diagnostikovaná závažná civilizačná choroba, budete musieť existovať z invalidného dôchodku alebo v tom najhoršom prípade umriete následkom úrazu či choroby, životná poisťovňa Vám poskytne poistné plnenie – čiže náhradu mzdy (finančné prostriedky), vďaka ktorým budete vedieť uhradiť nielen splátku hypotéky, ale hradiť aj všetky bežné mesačné výdavky.

Pokiaľ Vás táto téma zaujíma, čo všetko by mala obsahovať správne nastavená zmluva o životnom poistení, čítajte TU: Zabezpečenie príjmu – 5 rizík – nech sa stane čokoľvek

3 rady, vďaka ktorým bude Vaše bývanie vždy v bezpečí:

  • Dbajte na pravidelné a včasné úhrady splátok Vašej hypotéky
  • Pravidelne a načas uhrádzajte raz ročne platbu za poistenie nehnuteľnosti, aby v prípade totálne škody poisťovňa vyplatila zostatok Vašej hypotéky
  • Investujte do poistenia Vášho príjmu a Vášho života do správne nastaveného životného poistenia
Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Máte dilemu či refinancovať alebo konsolidovať Vašu hypotéku?

Možnosti a získania a prístup k spotrebiteľskému úveru, kreditnej karte, povolenému prečerpaniu na účte či hypotékam je dnes pomerne jednoduchý. Mať viacero typov úverov či hypotéky nie...

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy...

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor