Viete na čo je dobré poistiť si Vaše bývanie? Aké typy poistenia bývania poznáme a aký je medzi nimi rozdiel?
Pravidlo prevráteného domu
Pokiaľ si chcete poistiť Vašu nehnuteľnosť, existujú 2 typy poistenia, ktoré si ľudia veľmi často zamieňajú. Na ich lepšie pochopenie si predstavte Váš rodinný dom, či byt. Máte? Teraz ho v mysli prevráťte hore nohami.
Všetko to, čo v dome ostane a nevypadne z neho von (vrátane vstavanej kuchynskej linky, či vstavaného nábytku – je poistenie nehnuteľnosti. Všetko ostatné, čo z neho vypadne, je poistenie domácnosti – nábytok, elektrospotrebiče.
Kedy je povinné mať poistenie nehnuteľnosť
Pokiaľ si kupujete nové bývanie na hypotéku, podmienkou jej vyplatenia je, že nehnuteľnosť, ktorú si kupujete na úver musí byť povinne poistená minimálne na výšku hypotéky. Je to bezpečnostná poistka banky pre prípad, že dôjde k totálne škode na nehnuteľnosti (výbuch, požiar, vytopenie…). V takomto prípade celý zostatok hypotéky vyplatí poisťovňa priamo banke. Majiteľ síce už nemá nehnuteľnosť, ale už ani nemusí splácať hypotéku za nehnuteľnosť, ktorá je neobývateľná.
Dvojička – ako druhé koleso na bicykli
Poistenie domácnosti nie je povinné pri čerpaní hypotéky, no klientom ich určite odporúčam. Predstavte si že máte bicykel, ktorý má len jedno koleso a druhé chýba. Presunu na ňom zrejem nič moc. Presne taká je súvislosti medzi poistením nehnuteľnosti a domácností.
Opäť si predstavte, vonku je víchrica, rozbije Vám okno, do domu vojde voda, poškodí, steny, podlahu. Tieto škody Vám nahradí poisťovňa z poistenia nehnuteľnosti. No na podlahe ste mali koberec, pod oknom bol nábytok, ktorý zatiekol. Pokiaľ nemáte poistenú domácnosť, tieto škody Vám poisťovňa neuhradí, pretože ste si ich nepoistili.
Pokiaľ Vás zaujímajú Ďalšie cenné informácie a rady k poisteniu Vášho bývania – ako si správne nastaviť výšku poistnej sumy, aká je optimálna výška poistenia a podobne, čítajte náš článok tu: Ako správne poistiť nehnuteľnosť či domácnosť?