back to top

Hmyz v domácnosti: Poradíme vám, ako sa ho zbaviť bez chémie!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Podobné články

oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.

Hmyz v byte je nočnou morou nejedného z nás. Okrem toho, že je nepríjemný na pohľad, môže spôsobiť aj rôzne škody na potravinách, oblečení a nábytku. Našťastie existuje množstvo overených spôsobov, ako sa ho zbaviť bez použitia agresívnej chémie.

Najčastejší bytový hmyz a jeho „slabé stránky“

Predtým, ako sa pustíme do boja s hmyzom, je dôležité identifikovať „protivníka”. Medzi najčastejších nevítaných hostí v našich domácnostiach patria:

Lietajúci hmyz:

 • Muchy a komáre: Tieto otravné tvory poznáme asi všetci. Zatiaľ čo muchy nám znepríjemňujú život hlavne cez deň, komáre útočia v noci.
 • Potravinové mole: Tieto malé sivé motýliky sa rady usídlia v múke, ryži, cestovinách, strukovinách a iných suchých potravinách.
 • Mole šatové: Na rozdiel od potravinových molí majú tieto striebristé motýliky v obľube skôr vlnu, bavlnu a kožušinu.
Hmyz v domácnosti: Poradíme vám, ako sa ho zbaviť bez chémie!

Lezúci hmyz:

 • Mravce: Tieto drobné tvory sa dostanú všade a lákajú ich najmä sladkosti.
 • Stonožky domáce: Tieto „mnohonôžky“ vyhľadávajú vlhké a teplé miesta, ako sú kúpeľne.
 • Ploštice posteľné: Tieto nočné tvory žijú v matracoch a živia sa ľudskou krvou. Ich uhryznutie môže spôsobiť nepríjemné svrbenie.
 • Šváby: Títo odolní všežravci sa živia prakticky všetkým a rýchlo sa množia.
 • Červotoče: Tento drevokazný hmyz si pochutnáva na drevenom nábytku a spôsobuje v ňom nenapraviteľné škody.
 • Blchy: Tieto malé skákavé parazity prinášajú do domácnosti hlavne domáci miláčikovia.
Hmyz v domácnosti: Poradíme vám, ako sa ho zbaviť bez chémie!

7 overených tipov, ako sa zbaviť hmyzu bez chémie

 1. Sila citrusov: Hmyz neznáša vôňu citrusových plodov. Rozložte si v byte kôru z citróna, pomaranča alebo grapefruitu. Ešte účinnejší je odvar z citrusov: napr. do vody nakvapkajte pár kvapiek citrónovej šťavy a zmes nalejte do rozprašovača. Pravidelne postrekujte miesta, kde sa hmyz vyskytuje. Ešte účinnejšia je kombinácia pomaranča s klinčekmi.
 2. Levanduľa – priateľ človeka, nepriateľ hmyzu: Vôňa levandule je pre nás príjemná, ale pre hmyz odpudzujúca. Umiestnite sušenú levanduľu do vrecúšok a rozložte ich na strategické miesta v byte. Vyskúšajte aj zmes 3 lyžíc jedlého oleja, 5 kvapiek levanduľového a 5 kvapiek citrónového oleja. Zmes nalejte do malej misky a umiestnite na strategické miesta v byte.
 3. Eukalyptus – prírodný repelent: Pár kvapiek eukalyptového oleja pridajte do vody a nalejte do rozprašovača. Pravidelne postrekujte miesta, kde sa hmyz zdržiava.
 4. Bylinková zmes: Zmiešajte sušené bylinky ako mäta, rozmarín a tymian a nasypte ich do misiek. Umiestnite ich na parapety a do blízkosti okien a dverí.
 5. Sila klinčekov a pomaranča: Do pomaranča napichajte klinčeky a umiestnite ho na tanierik. Táto kombinácia vôní odpudí muchy, komáre a iný lietajúci hmyz.
 6. Klinčeky a citrón proti moliam: Do 200 ml alkoholu pridajte 30 klinčekov a kôru z polovice citróna. Nechajte lúhovať 24 hodín a potom prelejte do rozprašovača. Aplikujte do skríň a na miesta, kde sa vyskytujú mole.
 7. Dôkladné upratovanie: Pravidelné a dôkladné upratovanie je základným predpokladom pre boj s hmyzom. Zamerajte sa na miesta, kde sa hmyz rád zdržiava – pod a za nábytkom, v škárach a štrbinách.
Hmyz v domácnosti: Poradíme vám, ako sa ho zbaviť bez chémie!

Prevencia – najlepšia zbraň proti hmyzu

Hoci existuje množstvo spôsobov, ako sa zbaviť hmyzu, najlepšou obranou je prevencia. Dodržujte týchto pár jednoduchých rád a hmyz sa vám bude vyhýbať:

 • Skladujte potraviny správne: Suché potraviny uchovávajte v uzavretých nádobách.
 • Udržujte čistotu: Pravidelne utierajte prach, vysávajte a umývajte podlahy.
 • Zaistite okná a dvere: Používajte sieťky proti hmyzu.
 • Odpadky vynášajte pravidelne: Smeti vynášajte denne, najmä v letných mesiacoch.

Záverom, boj proti domácim škodcom nemusí byť o používaní agresívnych chemikálií. Príroda nám ponúka množstvo možností, ako tento problém vyriešiť šetrne, efektívne a s ohľadom na naše zdravie a udržateľnosť. Stačí si vybrať správne prírodné nástroje, upraviť niektoré návyky a vaša domácnosť bude opäť miestom plným čistoty a harmónie.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.
Reklamný priestor

Novinky zo sveta realít

Mohli by zaujať aj tieto články

Elektroodpad nepatrí do bežného koša! Kde ho odovzdať?

Elektroodpad, čiže nepotrebné telekomunikačné zariadenia, staré chladničky, práčky, televízory a ďalšie elektrické spotrebiče, je v súčasnosti jedným z najrýchlejšie rastúcich druhov odpadu na svete....

Ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností

Vecné bremeno je právo k cudzej nehnuteľnosti, ktoré obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného (viac informácií o jeho vzniku aj zániku sme si...

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby...