back to top

Aký rodinný príjem je potrebný pre získanie hypotéky?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Aký príjem potrebuje 2 či 3 členná rodina, ak chce žiadať o hypotéku na kúpu bytu? Pripravili sme pre Vás príklady k hypotékam na jar 2023.

Blíži sa nám jar, slniečko nám vykukuje a nás Slovákov, to opäť láka kupovať nehnuteľnosti. Otázka znie, aký príjem s ohľadom na dnešné, niekoľko násobne vyššie úrokové sadzby ako pred rokom, potrebujeme, aby sme hypotéku v banke získali?

Pretože finálne schválenú výšku hypotéky neovplyvňuje len výška príjmu, ale aj už aktuálne splátky na iných úverov, ktoré máme, ale aj počet členov domácnosti.

2 izbový byt pre 2 dospelých, zatiaľ bez detí.

V prípade novomanželov či partnerov, ktorí ešte nemajú deti, pri kúpnej cene 2-izobvého bytu 130 000 Eur a splátke hypotéky 609 Eur obaja žiadatelia o úver, potrebujú čistý mesačný príjem dokopy cca. 1500 Eur. Ako sme už písali v našom článku Cena hypoték – včera, dnes, zajtra môže byť už v lete 2023 s ohľadom na stále rastúce úrokové sadzby požadovaný príjem vyšší aj o 100 či 200 Eur viac.

3 izbový byt pre rodinu s jedným dieťaťom.

V tomto prípade je už žiadúca kúpa väčšej nehnuteľnosti. Uvažujme minimálne o 3-izbovom byte. Jeho kúpna cena môže byť približne 150 000 Eur. Splátka na 30 rokov cca. 703 Eur mesačne. Tu už potrebujeme príjem minimálne 1800 Eur v čistom oboch partnerov či manželov spoločne.

V oboch prípadoch počítame s tým, že okrem žiadanej hypotéky nemá naša dvoj-, či trojčlenná rodina žiadne iné úvery, kreditné karty či povolené prečerpania.

realvea workshop 2 1

Ako sme už spomenuli, príjem, nie je jediný parameter, ktorý Vám zabezpečí schválenie úveru. Je ich oveľa viac. Pokiaľ chcete o nich vedieť viac, odporúčame Vám článok na túto tému tu: Kto rozhoduje o výške úveru – banka či žiadateľ?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

V oblasti financií sa pohybujem už niekoľko rokov. Mojim prvoradým cieľom je, aby ste Vaše financie mali vždy pod kontrolou. Mojou filozofiou je “hovor vždy rečou, ktorej rozumie Tvoj klient”. Preto sa pri rozhovore s klientom nerozprávame o sporení, investovaní, poistkách či hypotékach. Klient sa so mnou radí, ako získať za čo najvýhodnejších podmienok peniaze na kúpu vysneného bytu či domu.

Refinancovať alebo požiadať o bonifikáciu Vašej hypotéky? Ako sa správne rozhodnúť!

Končí sa Vám fixácia na Vašej hypotéke a Vy zvažujete požiadať Úrad práce o príspevok do výšky 150 Eur na vyššiu splátku hypotéky (bonifikácia)? Nemusí to...

Ako získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky? (Bonifikácia)

Skončila sa Vám v roku 2023 alebo skončí v roku 2024 fixácia Vášho úžasne nízkeho úroku na Vašej hypotéke? Dostali ste šok z navýšenej výšky splátky, niekedy...

Ako nesplácať 2 nehnuteľnosti namiesto 1-nej

Splnili ste si sen o novom bývaní vďaka novej hypotéke, prípadne sa Vám v blízkej dobe skončí alebo skončila fixácia už na existujúcej hypotéke a Vaša splátka...

Pozor na 3 k.o. chyby pri žiadosti o hypotéku

Zvažujete v najbližšej dobe požiadať o hypotéku na kúpu či rekonštrukciu Vášho bývania? V tomto článku Vám prinášame pohľad na 3 vážne chyby, ktoré...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor