back to top

Našli ste v šatníku mole? Vyriešite to aj bez chémie!

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Podobné články

oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.

Keď si predstavíme šatník, väčšinou nám na um prídu obrazy pekne zoradených vecí, vonných vrecúšok a poriadku. No niekedy sa medzi oblečením a vlnenými svetríkmi môžu začať usadzovať aj menej príjemní návštevníci – mole. Mole v šatníku nie sú len obyčajným otravným zjavom, ale môžu spôsobiť aj značné škody na oblečení a iných textíliách. Namiesto toho, aby ste siahli po silných chemikáliách, ktoré môžu byť škodlivé pre vaše zdravie aj životné prostredie, skúste riešenie, ktoré ponúka príroda – bylinky.

Jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali urobiť, je dôkladné vyčistenie šatníka. Vyberte všetko oblečenie, pretrieďte ho a to, čo už nenosíte, predajte, darujte alebo recyklujte. Oblečenie, ktoré si chcete ponechať, vyperte alebo vyčistite. V samotnom šatníku utrite prach a povysávajte ho, najmä štrbiny a kúty, kde by sa mohli mole schovávať alebo kde by mohli mať vajíčka.

Po vyčistení prichádza čas na bylinky. Mole majú veľmi citlivý čuch a neznášajú vône niektorých byliniek, ktoré pre nás môžu byť príjemné.

Našli ste v šatníku mole? Vyriešite to aj bez chémie!

Bylinky

Medzi najúčinnejšie patrí levanduľa, ktorá nielenže krásne vonia, ale je aj prirodzeným repelentom proti moliam. Zároveň pôsobí upokojujúco na ľudskú psychiku, čo je príjemný bonus. Levanduľové vrecúška môžete umiestniť priamo medzi zložené oblečenie alebo ich zavesiť na vešiaky.

Nie je na škodu skúsiť aj kombináciu rôznych byliniek, ako sú rozmarín, tymián, alebo mäta pieporná.

Tieto bylinky môžete sušené vložiť do malých látkových vrecúšok a rozmiestniť ich po vreckách oblečenia, medzi záhyby textílií alebo do políčok/šuplíkov. Tieto bylinky neodpudzujú mole len vôňou, ale majú aj antimikrobiálne vlastnosti, čo pomáha udržiavať oblečenie dlhšie čisté a svieže.

Cédrové drevo

Ďalšia prírodná „vychytávka“, ktorá je známa svojimi odpudzujúcimi vlastnosťami voči moliam, je cédrové drevo. Cédrové kocky, guľôčky alebo vetvičky môžu poskytnúť dvojitú ochranu – pôsobia ako odpudzovač a zároveň vydávajú príjemnú vôňu, ktorá môže oživiť vnútro šatníka. Céder navyše pomáha regulovať vlhkosť, čo je dôležité, pretože mole preferujú vlhké prostredie.

Našli ste v šatníku mole? Vyriešite to aj bez chémie!

Metaforicky povedané, používanie byliniek v boji proti moliam je ako poslať do šatníka malých strážcov, ktorí budú bdieť nad vašim oblečením bez toho, aby boli vypúšťané nejaké chemické látky do domácnosti. Je to jemný, ale účinný spôsob, ako chrániť vaše odevy a zároveň vytvoriť vo vnútri šatníka príjemnú a uvoľňujúcu atmosféru.

Záverom, boj proti moliam nemusí byť o používaní agresívnych chemikálií. Príroda nám ponúka množstvo možností, ako tento problém vyriešiť šetrne, efektívne a s ohľadom na naše zdravie a pohodu. Stačí si vybrať správne bylinky a váš šatník bude opäť miestom plným čistoty a harmónie.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.
Reklamný priestor

Novinky zo sveta realít

Mohli by zaujať aj tieto články

Elektroodpad nepatrí do bežného koša! Kde ho odovzdať?

Elektroodpad, čiže nepotrebné telekomunikačné zariadenia, staré chladničky, práčky, televízory a ďalšie elektrické spotrebiče, je v súčasnosti jedným z najrýchlejšie rastúcich druhov odpadu na svete....

Ako zapísať vecné bremeno do katastra nehnuteľností

Vecné bremeno je právo k cudzej nehnuteľnosti, ktoré obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného (viac informácií o jeho vzniku aj zániku sme si...

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – čo to je a ako vzniká a zaniká

Život je plný nepredvídateľných situácií, ktoré môžu ovplyvniť naše nehnuteľnosti. Skrytým hráčom, ktorý často vplýva na ich hodnotu a využitie, je vecné bremeno. Aby...