back to top

Ako si zariadiť domov podľa feng šuej

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Podobné články

oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.

Predstavte si, že vstupujete do svojho domova po dlhom dni a okamžite cítite pokoj, harmóniu a pohodu. Vaše obavy a stres sa rozplynú ako dym, pretože ste vytvorili priestor, ktorý je dokonale vyvážený a naladený na vašu energiu. Toto je vízia bývania podľa princípov feng šuej.

Feng šuej je starodávna čínska filozofia, ktorá sa zaoberá usporiadaním priestoru tak, aby sme dosiahli harmonický tok energie alebo tzv. „čchi“. Keď máme náš domov zladený s prírodou a s našimi potrebami, môžeme zažiť pocit pokoja a spokojnosti. Ako teda môžeme zariadiť svoj domov podľa feng šuej?

Ako si zariadiť domov podľa feng šuej

Tu sú niektoré tipy:

1. Udržujte vstupnú bránu čistú

Vstup do vášho domova by mal byť priestranný a bez prekážok. Predstavte si, že energia „čchi“ prichádza do vášho domova cez hlavné dvere ako svieži vzduch. Ak je vstupná časť vášho domova neporiadna alebo plná vecí, táto energia sa nemôže voľne pohybovať a vytvárať harmóniu vo vašom domove.

2. Využite základné prvky

Feng šuej rozdeľuje prírodu na päť základných prvkov – drevo, oheň, zem, kov a voda. Každý z týchto prvkov má svoje miesto v domácnosti a môže byť reprezentovaný rôznymi farbami, materiálmi alebo dekoráciami. Napríklad drevo môžete reprezentovať pomocou rastlín alebo nábytku z masívneho dreva, oheň pomocou sviečok alebo červených doplnkov a tak ďalej.

Ako si zariadiť domov podľa feng šuej

3. Zariaďte priestory podľa ich účelu

Každá miestnosť by mala mať jasne stanovený účel a byť navrhnutá tak, aby podporovala túto funkciu. Napríklad spálňa by mala byť miestom pre oddych a regeneráciu, preto je dobré použiť upokojujúce farby ako modrá alebo zelená a minimalizovať rušivé prvky ako televízor či počítač.

4. Poriadok nadovšetko

Vo feng šuej je dôležité udržiavať poriadok a čistotu v celom dome. Neporiadok môže zablokovať tok energie a vytvárať pocit stresu a nepokoja. Pravidelné upratovanie a zbavovanie sa nepotrebných vecí je kľúčom k udržaniu harmónie vo vašom domove.

Ako si zariadiť domov podľa feng šuej

5. Umiestnenie nábytku

Kľúčovým prvkom pri zariaďovaní domova podľa feng šuej je umiestnenie nábytku tak, aby bol v súlade s energiou miestnosti. Napríklad posteľ by mala stáť tak, aby ste mali dobrý výhľad na dvere, ale nemali by ste byť priamo proti nim. Taktiež dbajte na to, aby ste nemali za chrbtom prázdny priestor – opierajte sa o pevnú oporu, ako je napríklad stena alebo masívny kus nábytku.

6. Kuchyňa ako srdce domova

Kuchyňa je miestom, kde sa pripravujú jedlá a trávi čas s rodinou. Je preto dôležité, aby bol tento priestor čistý, svetlý a príjemný. Podľa feng šuej by mal byť stred kuchyne prázdny – symbolizuje tak stretnutie energií ohňa (sporák) a vody (umývačka alebo drez). V tomto priestore by sme nemali mať žiadne veľké kusy nábytku ani elektrospotrebiče.

Z pohľadu feng šuej je ideálna poloha sporáka taká, ktorá nám umožňuje mať pri varení prehľad o dianí v miestnosti. Sporák by nemal byť priamo oproti drezu alebo chladničke, pretože to spôsobuje konflikt medzi energiou ohňa a vody. Najlepšie je umiestniť ho do rohu alebo na bočnú stenu.

7. Pracovňa ako zdroj inšpirácie

V našej pracovni trávime veľkú časť dňa a práve tu sa rodia naše najlepšie myšlienky. Aby sme dosiahli harmonický tok energie, mali by sme dodržať hlavné zásady pri umiestnení nábytku.

Ako si zariadiť domov podľa feng šuej

Pracovný stôl reprezentuje našu kariéru a prácu, preto by sme mu mali venovať osobitnú pozornosť. Podľa feng šuej je jeho ideálna poloha taká, aby sme mali pri práci na ňom dostatočne veľký priestor pred sebou (symbolizuje možnosť rastu). Chrbát ideálne opretý o pevnú stenu alebo nejaký väčší kus nábytku (napríklad skriňu), čo nám poskytne pocit istoty a podpory. Pri sedení za stolom by sme mali vidieť dvere do miestnosti, ale stôl by nemal byť priamo oproti nim.

8. Dekorujte s citom

Vybavte svoj domov dekoráciami a doplnkami, ktoré vám prinášajú radosť a pohodu. Feng šuej neznamená žiť minimalisticky alebo bez osobitosti – skôr ide o vytvorenie priestoru, ktorý je vyvážený a plný pozitívnej energie.

Výhody domova zariadeného podľa feng šuej sú neoceniteľné. Okrem vizuálneho potešenia a pohodlia môžete zažiť zlepšenie psychiky, kvalitnejší spánok a pocit uvoľnenia. Feng šuej vám ponúka možnosť prepojiť sa so svojím životným priestorom na hlbšej úrovni a vytvoriť si tak skutočný domov, kde budete mať pokoj a harmóniu. Nezabudnite teda na tento starodávny čínsky princíp zariaďovania svojej domácnosti a nechajte energiu čchi voľne prúdiť vašim životom.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.
Reklamný priestor

Novinky zo sveta realít

Mohli by zaujať aj tieto články

Vintage a retro: Štýly pre milovníkov starožitného a nostalgického dizajnu

Vintage a retro štýl v interiéri je ako cesta do minulosti, ktorá vám umožní prežiť atmosféru dávno zabudnutých čias. Je to oslava krásy a...

Jarné dekorácie v interiéri: prineste si kúsok prírody domov

S príchodom jari sa príroda prebúdza zo zimného spánku a všetko navôkol ožíva. Prvé lúče slnka, spev vtákov a farebné kvety nás lákajú von,...

Výber podlahových krytín: Porovnanie materiálov a ich vlastností

Výber podlahovej krytiny je kľúčovým rozhodnutím, ktoré ovplyvňuje nielen estetiku, ale aj funkčnosť a komfort vášho domova. Na trhu existuje široká škála materiálov, každý...