MMOSAICS je značka, za ktorou stojíme my dvaja – Martin a Lenka Manikovci. Pred vyše siedmymi rokmi mi Martin raz v noci plný entuziazmu a s iskrou v očiach oznámil, že už vie, čo bude vyrábať! Rozhodol sa opustiť rozbehnutú kariéru event manažéra a prejsť na ručnú výrobu keramických obkladov. Ja som si vtedy v polospánku myslela, že len žartuje, no keď si prezriete naše doterajšie realizácie či už na našej webstránke, alebo na našich účtoch na sociálnych sieťach Facebook či Instagram, tak uvidíte, že to myslel vážne! 😊
Prvé kachličky vyrezal Martin doma v obývačke a našim prvým projektom bola pred šiestimi rokmi naša vlastná kuchyňa. Dnes máme v Bratislave vlastné keramické štúdio a tvoríme nielen pre slovenských, ale i zahraničných klientov. Nedávno do nášho portfólia pribudli aj keramické workshopy – moja kamarátka ich krásne pomenovala: … “veď to sú vlastne také tvorivé terapie, však?“…
Začiatky MMOSAICS
Za našou značkou stál pri jej zrode prioritne Martin. Odjakživa túžil vyrábať nejaký produkt, , ktorý by napĺňal jeho podnikateľské ambície, ale zároveň aby mu jeho výroba dávala zmysel, bavilo ho to a veril by tomu. V keramike sa toto všetko stretlo a vznikol výnimočný a kreatívny produkt s doslova nekonečnými možnosťami. Práca s hlinou v sebe spája všetky štyri živly – zem, vodu, oheň, vzduch a tým prináša do práce remeselníka hlbší význam a uspokojenie. Silná motivácia ale tiež poriadna výzva bola, že tento druh produktu na slovenskom trhu chýbal, ľudia netušili, že by si svoj domov mohli okrášliť ručne robenými kachličkami, museli sme v podstate vytvoriť dopyt po našom produkte.
Svoje prvé kachličky vyrezal Martin doma v obývačke. Boli v tvare diamantov a skončili ako vianočný darček pre rodinu staršieho brata, zarámované v drevenom rámčeku s navŕtanými háčikmi ako dekoračný držiak na kľúče. Prvá zákazka nebola vyslovene zákazkou v tom pravom slova zmysle. Keď manžel prišiel s myšlienkou vlastnej výroby keramických kachličiek, bola som sprvu mierne skeptická a plná pochybností a otázok typu „čo ak?“ Nepridával tomu ani fakt, že som v tom čase išla na prvú materskú…
Náš prvý projekt bola kuchynská zástena v našej vlastnej kuchyni – aby sme neboli ako v porekadle „obuvníkove deti chodia bosé“ 😊. Dostala som ju pod stromček na Vianoce. Zástena je z kachličiek v tvare rybích šupín a sú v nej použité glazúry v šiestich farbách, výsledok vyšiel perfektne! Kachličky máme v kuchyni už vyše 6 rokov, vôbec sa nám „neokukali“ a ak by sme sa mali znova rozhodnúť, ideme do tohto!
Ako prebieha samotná výroba?
Nie tak dávno som mala dlhý telefonát s neskutočne milou Simonou Budinskou z „Kávičkári.sk“. Simona zareagovala na môj email a odpísala mi, keď som ju oslovila, že veď ona nás pozná, už dlho nás sleduje a veľmi nám fandí. Počas nášho telefonátu ma prekvapilo, keď mi povedala, že ona si to vlastne ani nevie predstaviť, že ako to tie kachličky vlastne vyrábame! A my sme v tom už tak zahĺbení, že na toto občas úplne zabúdame… Takže pre všetkých nových čitateľov, aj našich fanúšikov, ktorí nevedia, aký je proces výroby našich obkladov, dovoľte mi tento proces vám všetkým bližšie priblížiť. 😊
Obklady vyrábame z keramickej hliny v dvoch hlavných kolekciách:
- obklady „Klasik“ (to sú kachličky neklasických aj klasických tvarov v rôznych farbách, ale bez motívu) a
- „Vzorované obklady“ (kachličky s grafickým motívom, napr. naše najmilovanejšie vidiecke kachličky).
Výrobný proces pri oboch týchto kolekciách začína rovnako – najlepšie sa vysvetľuje ako prirovnanie k pečeniu medovníkov. Najprv sa hruda surovej hliny vyvaľká na asi 1 cm hrubý plát, do ktorého potom „vykrajovátkom“ (výrezovou formou) vyrezávame kachličky požadovaného tvaru. Tie sa nechávajú schnúť na vzduchu asi týždeň až desať dní. Potom nasleduje prvý výpal pri vysokej teplote. Ten trvá zhruba dva dni. Keď sú kachličky vychladnuté, nanesieme na ne požadovanú glazúru. Techník glazúrovania je viac, dajú sa glazúrovať štetcom, striekaním či oblievaním. Každej glazúre a pre docielenie požadovaného výsledného odtieňu vyhovuje niečo iné.
Pred druhým výpalom musíme kachličky dôsledne očistiť po hranách a najmä zospodu, aby sa v peci nepripiekli. Druhý výpal trvá ďalšie dva až tri dni v závislosti od toho, či ich pálime v malej alebo vo veľkej peci. Každú jednu kachličku vyrezávame samostatne. Len pre lepšiu predstavu – bežná kuchynská zástena má cca 4 metre štvorcové, čo znamená, že na ňu musíme povykrajovať cca 1 000 ks kachličiek v závislosti od toho, aký tvar si klient vybral a od momentu vyrezania až po finálne odovzdanie zákazníkovi chytíme každú jednu kachličku do rúk minimálne pätnásťkrát (otáčanie pri sušení, vyhladzovanie hrán, nakladanie a vykladanie do/z pece, manipulácia pri glazovaní, čistenie pred druhým výpalom atď). Odlišnosť pri „vzorovaných“ obkladoch je, že po prvom výpale nanášame na kachličku motív (buď sieťotlačou alebo voľnou rukou) špeciálnou tekutinou, tzv. „suchou linkou“, a tento motív následne vyfarbujeme glazúrami. Suchá linka pri druhom výpale drží od seba glazúry, aby sa nezliali dohromady a tým dáva krásne vyniknúť jednotlivým farbám a celému motívu. Práve túto metódu si na našich workshopoch skúšajú klienti a veľmi ich to baví! 😊
Čo okrem obkladov u nás nájdete?
V roku 2020 sa nám s podporou našich fanúšikov podarilo vyhrať súťaž na portáli Sashe.sk (najväčší slovenský portál, ktorý združuje handmade tvorcov) „Výťah 2020“, kde za pomoci neskutočne milých a ochotných ľudí z redakcie portálu sme dokázali pokryť aj dopyt našich fanúšikov po “menších” kachličkových projektoch a začali sme vyrábať menšie úžitkové predmety obsahujúce naše kachličky, akými sú napríklad dekoratívne podložky pod hrnce alebo pod kávovar. Niektorí naši zákazníci si tieto podložky zavesili na stenu, lebo že pod hrncom na stole je ich škoda. Nedbáme – každý, ako sa mu žiada! 😊
Mimoriadnej obľube sa u nás tešia keramické čísla na dom, máme ich zatiaľ v dvoch dizajnoch, ale pracujeme na ďalších. A práve tieto čísla na domy sú favoritom tvorby aj našich workshopových klientov – zatiaľ na každom jednom workshope sa našli ľudia, ktorých hlavným cieľom bolo vyrobiť si práve takéto číslo na dom.
Najviac sa tešíme, keď účastníci popustia uzdu svojej fantázii a vytvoria si číslo s vlastným motívom! Dlho-odkladaný projekt kreatívnych workshopov sme spustili iba vo februári tohto roka. Naši zákazníci si môžu sami navrhnúť dizajn vzorovaných kachličiek a vyskúšať si “na vlastné ruky” aké to je dekorovať kachličky metódou “cuerda seca”. Na prvom workshope použila väčšina účastníkov naše predpripravené šablóny, ale na tých ďalších už účastníci prichádzali s vlastnými kresbami, ktoré si chceli preniesť na kachličky. Vo výsledku sa na nich tak objavili pamätné hlášky či kresby ich detí, vlastné vzory pripomínajúce slávne portugalské Azulejos, či vlastné vzory čísiel na domy. S Martinom sme veľmi dlho nevedeli uchopiť tému takéhoto workshopu, čo by mal byť jeho výstup tak, aby boli klienti po ňom spokojní, ale teda doteraz absolvované workshopy nás plne utvrdzujú v tom, že spoločným menovateľom je predovšetkým “radosť z vlastnej tvorby”!
Tú nekonečnú koncentráciu by som priala zažiť každému! S našimi workshopmi sme “plne mobilní”, čiže vieme so všetkým materiálom prísť napríklad do firmy, viesť tam workshop, všetko pobaliť a následne zamestnancom doručiť ich hotové výtvory. Na upevenie “team spiritu” je to aktivita ako stvorená! Kto by sa chcel o tom „na vlastné ruky“ presvedčiť, overte si najbližšie termíny na našom webe a radi vás uvidíme.
#kachlickyspribehom – hashtag, ktorý má pri našich kachličkách skutočný význam
Naše príspevky na sociálne siete mám zatiaľ v réžii hlavne ja – Lenka. Martinovi ich vždy posielam „na schválenie“, občas mi niečo jemne ohundre, pokiaľ sa v nich príliš „emocionálne opustím“, ale inak mi v tomto necháva voľnú ruku. Príspevky sa väčšinou snažím písať tak, aby si z nich naši fanúšikovia odnášali aj emócie, nie len estetický zážitok. A keďže za každým našim projektom, za každou jednou kachličkou, je ukrytý jej vlastný príbeh, začala som k našim príspevkom pridávať hashtag #kachlickyspribehom. Tie príbehy sú totiž niečo, z čoho mávam niekedy až zimomriavky. Uvediem konkrétny príklad – nie tak dávno sme zverejnili príspevok so zmenšeným motívom trakovickej aplikácie. Originálny projekt s týmto motívom sme robili už dávno, podkladom bol ručne vyšívaný obrus od národnej umelkyne z Trakovíc, pani Ľudmily Švatarákovej, ktorej nádherná práca, ručne vyšívané závesy, sa dostala dokonca aj na Pražský hrad k vtedajšiemu pánovi prezidentovi Husákovi. Motív sme mierne poupravili tak, aby bol variabilný a dal sa použiť aj v zmenšenej verzii. No a neuveríte, ale sama pani Švataráková sa ozvala našej klientke, ktorej sme robili pôvodný projek, že videla Martina s našimi kachličkami v jednej TV relácii a že ona má ešte niekoľko takýchto motívov doma a že by si chcela aj ona dať u nás vyrobiť dekoratívnu podložku pod hrniec! Konkrétne vzory aj výber farieb si necháva na osobnú návšetvu, takže my sa už nevieme dočkať, kedy ju u nás privítame!
Ďalším mojim obľúbeným príbehom je ten, ako sa z našej fanušičky Bibiány (už len to meno je osud – aj naša dcérka sa volá Bibiána a nedávno som stretla aj ďalšiu inšpiratívnu Bibiánu…) po asi roku občasného písania si, stala najprv naša zákazníčka a následne naša dvorná grafička, s ktorou spolupracujeme dodnes!
Alebo rodina, ktorá má chalupu na Myjave a našli na internete vzor myjavskej výšivky, ktorú následne ich syn dokreslil a kachličky už zdobia ich kuchyňu!
Minulé leto sme vyrábali obklad podľa predlohy z kachličky, ktorú syn priniesol mame z dovolenky, vzor sa prekreslil na papier, urobili sme novú šablónu a kachličky už zdobia ich prímorský letný dom.
Samostatné miesto v srdci majú aj kachličky, ktoré vznikli podľa šablóny nákresu „rodinnej rady“ – jabĺčko nakreslené „zvonka“, rez jabĺčkom „zvnútra“, netypická, akoby ornamentová kresba jablka a kresba slnečnice – to sú štyri motívy, ktoré si rodina priala preniesť na kachličky a zamiešať medzi ostatné kachličky s folklórnym motívom, a mnoho iných…
A takto by som mohla pokračovať asi do nekonečna – resp., do počtu našich doteraz zrealizovaných projektov… Obávam sa ale, že na to čitatelia nemajú trpezlivosť! 😊 Preto ak by som mala do pár hlavných bodov zhrnúť, prečo si vybrať naše kachličky, boli by to asi tieto:
- Vysoká kvalita: Sme známi našimi kvalitnými keramickými obkladmi a dlažbou. Naše obklady sú vyrobené z prvotriednych materiálov a prechádzajú dôkladnými kontrolami kvality.
- Široký sortiment: Ponúkame široký výber rôznych dizajnov, farieb a vzorov kachličiek. Bez ohľadu na to, či preferujete moderný minimalistický štýl alebo tradičný rustikálny dizajn, máme v ponuke kachličky, ktoré vyhovujú rôznym vkusom a štýlom. A pokiaľ nenájdete to, čo ľadáte, tak vám to radi vyrobíme na mieru! Vždy sa totiž snažíme nájsť spôsob, AKO vyhovieť prianiam našich zákazníkov.
- Unikátne a originálne vzory: Špecializujeme sa aj na výrobu kachličiek s unikátnymi vzormi a textúrami. Naše produkty ponúkajú nádherné mozaikové vzory, geometrické dizajny a inovatívne kombinácie farieb. Ak si želáte vytvoriť špeciálny a osobitý vzhľad vášho interiéru alebo exteriéru, kachličky od MMOSAICS sú vynikajúcou voľbou.
- Profesionálny prístup a služby: Poskytujeme profesionálny prístup ku každému zákazníkovi. Radi vám pomôžeme s výberom vhodných kachličiek, poradíme vám s inštaláciou a poskytneme vám podporu počas celého procesu. Pokiaľ ste z okolia Bratislavy, vieme vám vyrobiť obklad „na kľúč“, nemusíte si teda lámať hlavu s jeho inštaláciou. Pokiaľ nie, naša doplnková služba nalepenia kachličiek na inštalačnú fóliu po viac kusoch vám inštaláciu neskutočne uľahčí!
- Online pohodlie: S možnosťou nákupu cez našu webovú stránku www.mmosaics.sk môžete pohodlne nakupovať z pohodlia vášho domova.
- Zvyšovanie atraktivity nehnuteľnosti: Kachličky môžu zvýšiť atraktivitu vašej nehnuteľnosti pre potenciálnych kupcov alebo nájomcov. S atraktívnym a vkusným dizajnom kachličiek môže nehnuteľnosť pôsobiť príťažlivejšie a výnimočnejšie.
- Ľahká údržba: Naše kachličky sú ľahko udržiavateľné a odolné voči škvrnám a vlhkosti. Ich povrchy sú hladké a ľahko čistiteľné, čo znamená, že nevyžadujú značné úsilie pri ich udržiavaní. S priestormi medzi kachličkami si tiež nemusíte lámať hlavu, v súčasnosti existujú na trhu rôzne impregnačné nátery, ktoré ochránia pred nečistotami aj špáry.