Domácnosť v štýle urban jungle – rastliny v centre pozornosti

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Podobné články

oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.

Urban jungle, čo v preklade znamená mestská džungľa, je od roku 2017 súčasťou širšieho trendu, ktorý sa objavuje v modernom živote mnohých ľudí. Predstavte si, že vojdete do svojho bytu po náročnom dni v práci. Ulice boli plné hluku, smogu a chaosu. V takomto prostredí sa človek môže cítiť vyčerpaný a stresovaný. Ale keď otvoríte dvere svojej domácnosti, ocitnete sa v úplne inom svete – svete plnom zelene, života a kľudu. Toto je magická sila štýlu urban jungle.

Domácnosť v štýle urban jungle - rastliny v centre pozornosti

Ako už názov napovedá, v domácnostiach v štýle urban jungle sú rastliny centrom pozornosti. A nie len jeden alebo dva kvety na okennom parapete, ale desiatky či dokonca stovky rastlín umiestnených na podlahách, poličkách, stenách a dokonca aj zavesených na strope. Svet izbových rastlín je nesmierne rozmanitý a ponúka nekonečné možnosti kombinovania druhov a tvarov.

Domácnosť v štýle urban jungle - rastliny v centre pozornosti

V kuchyni si môžete užívať vlastný zelený kútik plný byliniek ako bazalka, petržlen alebo mäta, ktoré budú nielen ozdobou interiéru, ale aj praktickou pomôckou pri príprave jedál. A čo tak spálňa s veľkolepou monstera deliciosa, ktorej rozsiahle listy ponúkajú únik pred mestským hlukom a navodia atmosféru tropickej oázy?

Pri tvorbe domácnosti v štýle urban jungle je dôležité pamätať na to, že rastliny nie sú len dekoratívne prvky. Sú živými organizmami, ktoré potrebujú starostlivosť a pozornosť. Pravidelná zálievka, hnojenie či orezávanie sú neoddeliteľnou súčasťou tohto životného štýlu. Vďaka tejto osobnej starostlivosti sa medzi vami a vašimi zelenými spoločníkmi môže vyvinúť hlboké puto.

Okrem estetických výhod prináša štýl urban jungle aj mnoho psychických a fyzických benefitov. Rastliny zlepšujú kvalitu vzduchu, znižujú hladinu stresu a podporujú psychickú rovnováhu. V neposlednom rade prispievajú aj k celkovej pohode a spokojnosti.

Domácnosť v štýle urban jungle - rastliny v centre pozornosti

Aby ste svoju domácnosť premenili na pravú mestskú džungľu, nemusíte byť odborníkom na botaniku ani dizajnéri. Stačí sa nechať inšpirovať prírodou, sledovať svoje inštinkty a naslúchať potrebám svojich nových zelených priateľov.

Domácnosť v štýle urban jungle - rastliny v centre pozornosti

Vytvorenie domácnosti v štýle urban jungle je ako cesta do sveta plného zelene a života. Je to príbeh o objavovaní nových druhov rastlín, o radosti z ich rastu a rozvoja, ale aj o učení sa starostlivosti a trpezlivosti. A keď sa vrátite domov po náročnom dni v betónovej jungli mesta, budete mať istotu, že vaše malé zelené kráľovstvo čaká práve na vás – ako útočisko plné pokoja, inšpirácie a harmónie.

Štýl ideálny pre rodiny s deťmi

Kultivovať u detí lásku k prírode a rastlinám je dôležitou súčasťou ich výchovy, pretože im to pomôže stať sa zodpovednými a starostlivými dospelými. Ako rodičia môžeme začať tým, že do ich detskej izby umiestnime nenáročné rastlinky, vhodné pre malých začínajúcich pestovateľov. Tieto rastliny by mali byť také, ktoré nevyžadujú mimoriadnu starostlivosť či odborné znalosti a deti sa o ne budú vedieť postarať vlastnými silami.

Domácnosť v štýle urban jungle - rastliny v centre pozornosti

Je veľmi dôležité vyberať len tie druhy, ktoré nie sú jedovaté alebo škodlivé pre zdravie našich ratolestí. Skontrolujte si vhodné rastlinky napríklad v knihách či na internete predtým, ako ich zakúpite. Bezpečnosť detí má v tomto prípade najvyššiu prioritu.

Ako ďalší krok je potrebné zabezpečiť správne zázemie pre rastliny – kvetináče s odtokom a miskou. Tento prvok je podstatný hlavne pri zalievaní rastlín, keď môže malý záhradník nesprávne odhadnúť množstvo vody a môže dôjsť k prelievaniu. Odtok a miska zabezpečia, že prebytočná voda sa nevyleje na podlahu alebo nábytok, čím ochránime interiér pred poškodením.

Urobte z tejto aktivity zábavný spoločný čas strávený s vašimi deťmi, ktorý im umožní lepšie pochopiť prírodu a jej procesy. Takto postupom času vychováte zo svojich ratolestí skutočných milovníkov zelene, ktorí si osvoja starostlivosť o životné prostredie ako súčasť svojho života. A práve takéto hodnoty sú dôležité nielen pre budúce generácie, ale aj pre našu planétu ako celok.

Žiadaný trend aj vo verejných priestranstvách

Zaujímavosťou je aj fakt, že tento štýl nie je limitovaný iba na osobné bývanie, ale prenikol aj do verejných priestranstiev. Vďaka jeho priaznivcom tak napríklad vznikajú v mestách komunitné záhrady a záhony, kde si obyvatelia mesta/komunity môžu pestovať svoje vlastné plodiny a kvety. Prítomnosť živej zelene pomáha tiež zlepšovať kvalitu vzduchu a celkovo prispieva k pozitívnej atmosfére v práci či v spoločných priestoroch, kde sa stretávame s priateľmi, kolegami či rodinou.

Domácnosť v štýle urban jungle - rastliny v centre pozornosti

Zelené steny

V poslednom období sa v tomto štýle objavil jeden veľmi zaujímavý a udržateľný prvok, a to zelené steny a obrazy vytvorené zo živých rastlín. Tvorba takýchto vertikálnych záhrad je skutočným umením. Pre ich vytvorenie sa používajú rôzne druhy rastlín, ktoré sú schopné žiť na stene bez tradičnej pôdy a s minimom údržby. Výsledkom je fascinujúce dielo, ktoré odráža nielen krásu prírody, ale aj talent a schopnosti jeho tvorcu.

Domácnosť v štýle urban jungle - rastliny v centre pozornosti

Jednou z vecí, ktoré robia tieto vertikálne záhrady tak populárne, je skutočnosť, že ich môžete prispôsobiť svojmu vkusu a predstavám. Môžete si vybrať rôzne typy rastlín – kvety, bylinky alebo dokonca ovocie – aby ste dosiahli požadovaný efekt.

Ak máte radi umenie a dizajn interiéru, potom nebudete sklamaní ani s obrazmi vytvorenými zo živých rastlín. Tieto úžasné diela sú skutočne jedinečné a zaujímavé. Môžu byť umiestnené na stene ako obyčajný obraz, ale ponúkajú oveľa viac. Každý kúsok je ručne vytvorený, takže každý z nich je originál.

Všetky tieto vertikálne záhrady a obrazy sú nielen krásne, ale aj veľmi užitočné. Takže ak hľadáte niečo nové a zaujímavé pre svoj domov alebo kanceláriu, potom neváhajte a vyskúšajte si vertikálne záhrady alebo obrazy zo živých rastlín. Budete ohromení krásou a užitočnosťou týchto unikátnych diel.

industrial style living room design with green wall 3d render

Ak máte radi prírodu a zelené rastliny, možno práve tento štýl osloví aj vás. Štýl urban jungle totiž hlási viacej zelene na každom kroku, či už pri prechádzke mestom alebo vo vašej obľúbenej kaviarni. V dnešnom hektickom svete je potrebné nájsť si čas na relax a pokojnú myseľ – a pre niekoho práve urban jungle predstavuje tú správnu cestu k tomuto cieľu.

Vo svete plnom betónových budov a ruchu mesta je teda tento prístup veľmi žiadaným trendom, ktorý prináša viac pokoja do našich životov. Pripojte sa aj vy k štýlu urban jungle a vytvorte si svoj malý zelený raj, kde môžete načerpať silu a inšpiráciu pre každodenné povinnosti.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
oByvani.blog
oByvani.bloghttps://www.obyvani.blog/
Toto je redakčný článok. Prinášame inšpiratívny blog o bývaní, kde nájdete nové trendy a inšpirácie pre vaše bývanie. Nové technológie ale aj tipy a triky na tie staršie. Pevne veríme, že sa vám naše články budú páčiť.
Reklamný priestor

Novinky zo sveta realít

Mohli by zaujať aj tieto články

Industriálny štýl bývania – jedinečný štýl nielen pre loftové byty

Asi sme to zažili už všetci, ako prebiehal proces výberu nábytku a dekorácií pre náš domov. Prechádzame sa po obchodoch, listujeme katalógmi, sledujeme sociálne...

Čo sú to OSB dosky a ako ich využiť v interiéri?

OSB dosky (Oriented Strand Board) sú v stavebníctve obľúbeným a dostupným materiálom, ktorého cena, pevnosť a možnosti využitia lákajú nejedného majstra. Vyrábajú sa lisovaním...

Spoznajte nadčasový škandinávsky štýl

Ak sa v súčasnej dobe tých najpopulárnejších interiérových štýlov opýtate na to, ktorý z nich je najviac obľúbený, škandinávsky štýl by vám bezpochyby odpovedal...