Dobrý deň, volám sa Jana Žifčáková a som zakladateľkou značky ZIVA DESIGN.
150 ročné rodinné remeslo Ručné tkanie som začala vnímať, keď som mala potrebu zmeny životného štýlu, v 39 rokoch. Pracovala som v odvetví marketing a komunikácia pre slovenské a nadnárodné výrobné korporácie. Vždy ma fascinovalo ako vznikne z múky chutný keks, z kábla svietidlo, či recykláciou plastov, kovov, textilu, dreva nová hmota. Po rokoch som sa rozhodla odísť z korporácií do remesla. Zhodnotiť skúsenosti v prospech vlastnej rodiny.

Hoci remeslo máme v rodine a stará mama bola Majsterkou UĽUV v ručnom tkaní, začínala som s nulovými zručnosťami. Na dlani som mala životný príbeh mojej starkej a ten môj. V známej textilnej technike a ľudovom remesle som videla detaily, ktoré robia produkt odlišným. Napriek tomu, som bola na „Na zelenej lúke“.
Dnes, som 4. generácia v rodine, ktorá sa profesionálne venuje remeslu ručné tkanie – navrhovaniu a výrobe ručne tkaných kobercov a prestieraní pre interiér a bývanie.


Od začiatku som rodinné remeslo vnímala tak, že mu chcem vdýchnuť nový život, prispieť niečím novým. Vznikol názov značky ZIVA, odvodený od slovanskej bohyne životodarnej sily „Živena, Živa“ a z odborného tkáčskeho termínu „ziva“, ktorý znamená kríženie osnovných nití podnožmi, pričom vzniká dokonalý trojuholník – dokonalá ziva. Dokonalou zivou vznikne dokonalý výrobok. Ale som zástancom názoru, že prirodzená krása vzniká v miernej nedokonalosti.
Mám rada nové výzvy, ktoré ma posúvajú v živote vpred. Na začiatku ich bolo niekoľko: 1.vyformovať si vlastné produkty na základe spätnej väzby od zákazníkov, 2. vybudovať reprezentatívny priestor – pre navrhovanie, výrobu a stretnutia so zákazníkmi, 3. vniesť do značky a produktov udržateľnosť a sociálny rozmer, 4. preniesť ručne tkaný produkt do interiérového dizajnu 5. cobranding spolupráca.
Náš ateliér ZIVA Design Studio bol navrhnutý architektom v industriálnom štýle s rešpektovaním okolitej krajiny, inšpirovaný japonskou filozofiou v architektúre Shugi Ban. Nachádza sa v dedine Lošonec, 4 km od Smolenického zámku, 18 km od Trnavy, 66 km od Bratislavy.


V ateliéri máme 3 tkáčske stavy: vertikálny prototyp, profesionálne krosná pre textilných dizajnérov a 150 ročné tradičné ľudové. Vyrábajú sa tu denne originálne kusové tkané koberce a prestierania pod taniere. 85% tvorí zákazková výroba. Cez víkendy organizujeme individuálne workshopy. S vedením firmy mi pomáha manžel, deti Riana a Dušan, spolupracujem externe s profesionálmi z iných odvetví.
Produkty
Technika ručného tkania dovoľuje tvoriť atraktívne textúry z rôznych materiálov. Recyklovaním džínsov a nepotrebného textilu vyrábame behúne do kuchynských priestorov v šírkach od 50 – 65 cm, zhodnocovaním zvyškov kože alebo zamatu z výroby sedačiek vznikajú atraktívne koberce do obývacích zón, kancelárií alebo coworking priestorov v rozmere 120×180 cm, pomáhame spracovávať zvyšky vlnenej merino plste do ručne tkaných rohožiek do kúpeľní alebo do sáun. Z chybových nefarbených látok od českého textilného výrobcu vznikajú pevné prírodné koberce v rozmeroch 120 x 250 cm, 110 x 180 cm, užšie behúne do kuchyne alebo do spálne. Vzájomne si pomáhame so spracovaním odpadu. Pri tkaní kobercov a prestieraní používame silné konopné alebo ľanové nite, aby slúžili ich majiteľom dlhé roky. Vzory na tkaných výrobkoch sa tvoria spontánne z materiálov alebo hustotou nití. Medzi obľúbené vzory patria aj Melír, Rips, pravidelné či nepravidelné pruhy. Pre zákazníkov máme vzorkovnice, aby si vedeli lepšie predstaviť tkané textúry, prípadne ich vieme flexibilne vytvoriť, podľa požiadavky a priestorov.






Údržba a starostlivosť o ručne tkané výrobky je nenáročná: výrobky z bavlny, vlnenej plste, džínsov, sú prateľné v automatickej práčke, ak to rozmer dovoľuje. Výrobky z kože sa čistia špeciálnymi prípravkami na kožu, doma alebo v profesionálnej čistiarni.
Spájame tradíciu s recykláciou.
Pomáhame ľuďom s recykláciou džínsov a nepotrebného textilu. V projekte „Dajme džínsom nový život“ nám ľudia na Slovensku môžu odovzdať ich nepotrebné džínsy, z ktorých im vyrobíme rifľový koberec alebo vankúše do exteriéru za výhodnejšiu cenu.

Tkaný rifľový koberec je pevný, originálny, stálofarebný, oteruvzdorný, má široké využitie v domácnosti. Vediem individuálne workshopy na 150 ročných tkáčskych rodinných krosnách, na ktorých si ľudia môžu zrecyklovať ich vlastný nepotrebný textil do tkaných kobercov. V ponuke máme 3, 6, 8 hodinové moduly. 3-hodinový workshop je pre tých, ktorí si tkanie chcú vyskúšať, na 6-hodinovom workshope si vyrobia koberec od 100 -140 cm a na 8 hodinovom workshope koberec od 150 – 200 cm. Ľudí učím pracovať s farbami, hrúbkou materiálov, recyklovať a zhodnocovať nepotrebný textil technikou ručného tkania.
Ponuka tkaných výrobkov na Slovensku je limitovaná šírkou kobercov, tkajú sa prevažne úzke behúne, tkané výrobky nájdeme za nízke ceny v bytových nákupných domoch, veľa tkaných produktov, k nám prichádzajú z Indie a severských krajín. Ale je veľká skupina zákazníkov, ktorí oceňujú kvalitnú slovenskú ručnú výrobu, chcú výrobok, za ktorým poznajú tvorcu a žiadajú dizajnový tkaný kúsok. Pevne verím, že výrobky od nás, také sú.
Dennou prácou sa môžem zdokonaľovať, neustále hľadám nové materiály, textúry, farebné kompozície. Rada by som prijala medzi seba rovnocenného partnera. Našou víziou je vyrábať ručne tkané koberce v šírke až do 250 cm.

Viac informácií ako aj e-shop nájdete na mojej stránke: www.zivadesign.sk.