back to top

Základná špecifikácia pozemku pri jeho predaji

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Chystáte sa predať pozemok? Akákoľvek transakcia s nehnuteľnosťou môže byť komplexná, ale keď ide o predaj pozemku, detaily rozhodujú!

Pozemok nie je len kus zeme. Je to príležitosť pre nové začiatky, či už ide o výstavbu domova snov pre rodinu alebo o vytvorenie nového podnikateľského projektu. Avšak pred tým, než sa pustíte do predaja, je kľúčové pochopiť, aký typ pozemku vôbec vlastníte.

Pre účely evidovania v katastri sa oficiálne rozlišujú tieto druhy pozemkov: orná pôda, chmeľnice, vinice, záhrady, ovocné sady, trvalé trávne porasty, lesné pozemky, vodné plochy, zastavané plochy a nádvoria a ostatné plochy.

Avšak vo väčšine bežných kúpno-predajných transakciách rozlišujeme dva základné typy: ornú pôdu a stavebný pozemok (t.j. formálne: zastavané plochy a nádvoria). Orná pôda je určená pre poľnohospodárske využitie, zatiaľ čo stavebný pozemok je určený pre výstavbu. Pojem „stavebný pozemok“ je definovaný len v stavebnom zákone. Stavebný zákon definuje stavebný pozemok ako časť územia, ktorá je určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. Toto rozlíšenie má zásadný vplyv nielen na cenu pozemku, ale aj na to, aký druh kupujúceho by mohol mať záujem.

Predaj pozemku začína jeho špecifikáciou. Tu je niekoľko kľúčových krokov, ktoré by ste mali zvážiť:

  1. Získajte presné vymedzenie pozemku: To zahŕňa jeho presnú výmeru, hranice a prístupové cesty. Je nevyhnutné mať aktuálny geometrický plán.
  2. Zistite územnoplánovacie informácie: Tieto informácie vám povedia, či je váš pozemok vhodný na výstavbu a aké sú prípadné obmedzenia/regulatívy.
  3. Overte si údaje o pôdnom fonde: V prípade, že ide o ornú pôdu, je dôležité poznať jej bonitu a kategóriu, pretože to výrazne ovplyvňuje jej hodnotu.
  4. Vyhnite sa rizikám s reklamáciou: Informácie o možnej záplavovej oblasti alebo iných rizikách dostanete napríklad priamo na obecnom či mestskom úrade. Ak sa ukáže, že váš pozemok leží v takomto ohrozenom území, mali by ste zvážiť investovanie do protipovodňovej ochrany a nezabúdajte, že máte povinnosť o tom informovať aj budúceho kupujúceho.
  5. Pripravte všetky potrebné dokumenty: Okrem výpisu z katastra nehnuteľností bude potrebný aj list vlastníctva a v prípade potreby aj súhlas príslušného orgánu na zmenu využitia pozemku. Detailnejšie sme si tému dokumentov rozobrali v tomto článku: Chystáte sa predať pozemok? Pripravte si tieto dokumenty!
  6. Stanovte reálnu cenu: Cena by mala odrážať nielen aktuálny trh, ale aj potenciál pozemku. Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc skúseného realitného makléra, aby ste predišli podhodnoteniu alebo nadhodnoteniu pozemku.

Ak ste majiteľom pozemku a uvažujete o jeho predaji, pamätajte, že úspech spočíva v detailoch. Informovanosť a pripravenosť sú vašimi najlepšími nástrojmi. Ak by ste potrebovali profesionálnu pomoc pri predaji Vášho pozemku, neváhajte a kontaktujte našu realitnú kanceláriu RealVEA.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Investovanie do nehnuteľností – Ako na to a čomu sa vyhnúť

Investovanie do nehnuteľností sa stalo v posledných rokoch veľmi populárnou formou investovania. Mnohí ľudia vidia v nehnuteľnostiach stabilnú a dlhodobú investíciu, ktorá im môže...

Kupujete novostavbu? Prinášame tipy na možné skryté vady

Stav nového domu voňajúci čerstvým náterom a neobývanými izbami môže na prvý pohľad pôsobiť ako bezchybný sen. Avšak, skutočnosť môže byť iná a niekedy...

Predávate klasický veľký „rodičovský“ dom? Argument viacgeneračného bývania je opäť trendy

V súčasnosti, kedy sa spoločnosť snaží nájsť riešenia na stále rastúce náklady na bývanie a zároveň žijeme v dobe, kde sa rodinné vzťahy a...

Zmeny poplatkov na Katastri nehnuteľností od 01.04.2024

Od 1. apríla 2024 došlo k zvýšeniu poplatkov katastra nehnuteľností za rôzne služby, vrátane zmien v listoch vlastníctva, vydávania dokumentov a overovania geometrických plánov. Kataster...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor