Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Vstup do sveta investičných nehnuteľností môže byť plný vzrušenia, napätia a otázok. Mnohí z nás snívajú o vlastníctve samostatného apartmánu, ktorý nám poskytne nielen pravidelný príjem, ale aj vlastný priestor pre trávenie voľného času s rodinou či priateľmi. Pri takejto ceste k investičnej nezávislosti sa mnohí z nás stretávajú s dilemou: Kúpiť samostatný apartmán a starať sa oň, alebo investovať do apartmánu v hotelovom rezorte s All Inclusive službami? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a rozhodnutie závisí od množstva faktorov, vrátane osobnej situácie, investičných cieľov a preferencií. Poďme sa na to podrobne pozrieť.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Samostatný apartmán

Vlastnenie samostatného apartmánu je ako byť šéfom svojej malej firmy. Máte plnú kontrolu nad tým, koho ubytujete, ako sa staráte o údržbu, aký dizajn interiéru zvolíte, a aké marketingové stratégie použijete na prilákanie hostí. Môže to byť vzrušujúce pre tých, ktorí majú podnikateľského ducha a túžbu po samostatnosti.

Okrem toho, toto vlastníctvo prichádza s možnosťou vyšších príjmov z prenájmu, pretože nie sú delené s tretími stranami – hotelom. Ale to je diskutabilné, pretože môžete ho prenajímať hosťom cez platformy ako Airbnb alebo Booking, no za to platíte provízie z každého pobytu. Ak by ste tieto platformy nevyužili, musíte investovať do reklamy a neustále pracovať na marketingu tejto nehnuteľnosti, aby ste získali dostatok hostí. A to bude stáť ďalšie peniaze a veľa vášho času.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Vlastnenie súkromného apartmánu prináša aj ďalšie výzvy. Zásadná nevýhoda je, že sa môžete stať „otrokom“ svojich hostí. Keď prenajímame svoj apartmán, je dôležité pamätať na to, že sme v podstate poskytovateľmi služieb. Musíme sa postarať o čistotu, komfort a uspokojenie hostí. Táto starostlivosť môže byť časovo náročná a môže nás obmedzovať v našej slobode.

Ďalšou nevýhodou sú poplatky. Investovanie do apartmánu nie je len o kúpe a prenájme. Je tu mnoho iných poplatkov, ktoré musíme zaplatiť. Tieto môžu zahŕňať ročné dane z nehnuteľnosti, mesačné poplatky za správu budovy, účty za energie a ďalšie.

Poslednou, ale nemenej dôležitou nevýhodou sú budúce opravy a starostlivosť o nábytok. To je niečo, na čo mnohí noví majitelia nehnuteľností často zabúdajú. Opravy môžu byť nákladné a nevyhnutné, rovnako ako údržba a výmena/oprava nábytku a zariadenia.

Ako vlastník budete musieť tiež riešiť akékoľvek problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť. Investícia do takejto nehnuteľnosti je záväzok, ktorý vyžaduje čas, energiu a peniaze. Ale s jasným plánom, pochopením možných výziev a správnym prístupom môže byť aj zdrojom radosti, šťastného trávenia vlastných dovoleniek a finančného prospechu.

Apartmán v hotelovom rezorte s vyťažovaním a službami

Investičné nehnuteľnosti v hotelových rezortoch s All Inclusive službami pre hostí sú stále obľúbenejšie. Ak prechádzate chodbami takýchto rezortov, môžete pocítiť pôvab špičkového interiérového dizajnu, luxusných služieb a bezstarostného života. Ale je skutočne výhodné vlastniť investičný apartmán v takomto hotelovom rezorte?

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Predstavte si, že máte svoj vlastný kúsok raja, kde môžete stráviť dovolenku s rodinou a priateľmi. Zdá sa to ako sen, ale ako každý sen, aj tento má svoje úskalia. Investícia do apartmánu v hotelovom rezorte totiž prináša iný druh výhod. Najväčšou výhodou je, že vlastníctvo investičného apartmánu v hotelovom rezorte vám môže priniesť garantovaný pravidelný príjem/výnos z prenájmu, a to bez akejkoľvek vašej dodatočnej energie.

Vďaka All Inclusive službám sa nemusíte starať o údržbu, upratovanie a varenie. Všetko je zabezpečené! Pretože väčšina starostí spojených s vlastnením takejto nehnuteľnosti je prenesená na správcu/majiteľa rezortu. To zahŕňa aj správu hostí, poistenie a mesačné poplatky za energie, kompletný marketing, personál hotela a iné. A práve toto vám ušetrí veľa času a stresu. Čo je ešte lepšie, je to, že vďaka službám typu All Inclusive môže byť váš apartmán vyťažený a ziskový po celý rok.

Ďalšou výhodou je, že máte svoje vlastné ubytovanie v obľúbenom stredisku. Teda získavate prístup k hotelovým službám a vybaveniu ako je bazén s wellness, posilňovňa, masáže a iné relaxačné procedúry, reštaurácia, bar a veľa ďalšieho. Často je po blízku mnoho atrakcií pre deti, kúpalisko či v zime lyžiarske stredisko.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Avšak, ako každá investícia, aj táto má svoje nevýhody. Nevýhodou tejto možnosti môže byť nižší príjem z nájmu, pretože si musíte deliť zisk s rezortom. Okrem toho, nemáte úplnú kontrolu nad nehnuteľnosťou a môžete byť obmedzení v tom, ako ju používať aj využívať na vlastné účely. Vlastníctvo investičného apartmánu v hotelovom rezorte je často obmedzené počas hlavnej sezóny. To znamená, že nemôžete využívať svoj apartmán napr. počas hlavnej sezóny, aj keď práve vtedy máte dovolenku a deti prázdniny. Taktiež vám môže byť obmedzený prístup v určitých časoch roka, keď je rezort plne obsadený. Rovnako strácate kontrolu nad tým, kto sa ubytuje vo vašom apartmáne a ako sa o neho stará počas pobytu.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Záverom však môžeme povedať, že vlastníctvo investičného apartmánu v hotelovom rezorte s All Inclusive službami pre hostí môže byť lukratívnou investíciou pre tých, ktorí bez ďalších starostí hľadajú pravidelný príjem z prenájmu a zároveň chcú mať vlastné ubytovanie v obľúbenom stredisku.

Zhrnutie

Ktorou cestou sa teda vybrať? To závisí od vašich osobných a investičných cieľov. Ak hľadáte nehnuteľnosť, ktorú môžete plne kontrolovať a chcete maximalizovať príjmy z nájmu, súkromný apartmán môže byť pre vás tou správnou voľbou. Ak naopak uprednostňujete pohodlie a bezstarostnosť, tak by mohol byť tou pravou voľbou investičný apartmán v hotelovom rezorte.

Dôležité je, aby ste si urobili podrobný prieskum a zvážili všetky možnosti predtým, ako sa rozhodnete. A pamätajte si, bez ohľadu na to, ktorú cestu si vyberiete, investícia do nehnuteľnosti je investíciou do vášho budúceho bohatstva a finančnej nezávislosti.

A nech sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, radi vám s výberom tej pravej investičnej nehnuteľnosti pomôžeme. Na našej podstránke: https://www.obyvani.blog/investicne-apartmany/ nájdete zopár inšpirácií na investičné nehnuteľnosti. Ak máte iné predstavy alebo akékoľvek otázky k takejto forme investovania, neváhajte nás kontaktovať telefonicky na 0910 393 363 alebo cez e-mail office@realvea.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Susedské vzťahy: povinnosť umožniť susedovi vstúpiť na svoj pozemok

Bolo raz jedno kráľovstvo, kde všetci ľudia žili v pokoji a vzájomnej ústretovosti. No, to by bolo pekné, keby sme tak žili, však? ;-)...

Našli ste nehnuteľnosť s nízkou cenovkou? Pozor na tieto riziká!

Kúpa nehnuteľnosti je často jedným z najdôležitejších rozhodnutí v našom živote. Či už hľadáme domov pre seba a svoju rodinu, rekreačnú chatku alebo investičnú...

Život v meste alebo na dedine? Klasická dilema pri výbere nového bývania.

Hľadanie nového bývania je vždy komplexným procesom, ktorý si vyžaduje zváženie mnohých faktorov, medzi ktoré patrí aj lokalita. Mesto alebo dedina? Kde sa mi/nám...

Chystáte sa predať zdedený pozemok? Svoju časť musíte najprv ponúknuť príbuzným!

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako jednoduchý proces - zdedíte majetok a potom ho predáte. Avšak, ako sa hovorí: diabla objavíte v...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor