back to top

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených

Vstup do sveta investičných nehnuteľností môže byť plný vzrušenia, napätia a otázok. Mnohí z nás snívajú o vlastníctve samostatného apartmánu, ktorý nám poskytne nielen pravidelný príjem, ale aj vlastný priestor pre trávenie voľného času s rodinou či priateľmi. Pri takejto ceste k investičnej nezávislosti sa mnohí z nás stretávajú s dilemou: Kúpiť samostatný apartmán a starať sa oň, alebo investovať do apartmánu v hotelovom rezorte s All Inclusive službami? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a rozhodnutie závisí od množstva faktorov, vrátane osobnej situácie, investičných cieľov a preferencií. Poďme sa na to podrobne pozrieť.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Samostatný apartmán

Vlastnenie samostatného apartmánu je ako byť šéfom svojej malej firmy. Máte plnú kontrolu nad tým, koho ubytujete, ako sa staráte o údržbu, aký dizajn interiéru zvolíte, a aké marketingové stratégie použijete na prilákanie hostí. Môže to byť vzrušujúce pre tých, ktorí majú podnikateľského ducha a túžbu po samostatnosti.

Okrem toho, toto vlastníctvo prichádza s možnosťou vyšších príjmov z prenájmu, pretože nie sú delené s tretími stranami – hotelom. Ale to je diskutabilné, pretože môžete ho prenajímať hosťom cez platformy ako Airbnb alebo Booking, no za to platíte provízie z každého pobytu. Ak by ste tieto platformy nevyužili, musíte investovať do reklamy a neustále pracovať na marketingu tejto nehnuteľnosti, aby ste získali dostatok hostí. A to bude stáť ďalšie peniaze a veľa vášho času.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Vlastnenie súkromného apartmánu prináša aj ďalšie výzvy. Zásadná nevýhoda je, že sa môžete stať „otrokom“ svojich hostí. Keď prenajímame svoj apartmán, je dôležité pamätať na to, že sme v podstate poskytovateľmi služieb. Musíme sa postarať o čistotu, komfort a uspokojenie hostí. Táto starostlivosť môže byť časovo náročná a môže nás obmedzovať v našej slobode.

Ďalšou nevýhodou sú poplatky. Investovanie do apartmánu nie je len o kúpe a prenájme. Je tu mnoho iných poplatkov, ktoré musíme zaplatiť. Tieto môžu zahŕňať ročné dane z nehnuteľnosti, mesačné poplatky za správu budovy, účty za energie a ďalšie.

Poslednou, ale nemenej dôležitou nevýhodou sú budúce opravy a starostlivosť o nábytok. To je niečo, na čo mnohí noví majitelia nehnuteľností často zabúdajú. Opravy môžu byť nákladné a nevyhnutné, rovnako ako údržba a výmena/oprava nábytku a zariadenia.

Ako vlastník budete musieť tiež riešiť akékoľvek problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť. Investícia do takejto nehnuteľnosti je záväzok, ktorý vyžaduje čas, energiu a peniaze. Ale s jasným plánom, pochopením možných výziev a správnym prístupom môže byť aj zdrojom radosti, šťastného trávenia vlastných dovoleniek a finančného prospechu.

Apartmán v hotelovom rezorte s vyťažovaním a službami

Investičné nehnuteľnosti v hotelových rezortoch s All Inclusive službami pre hostí sú stále obľúbenejšie. Ak prechádzate chodbami takýchto rezortov, môžete pocítiť pôvab špičkového interiérového dizajnu, luxusných služieb a bezstarostného života. Ale je skutočne výhodné vlastniť investičný apartmán v takomto hotelovom rezorte?

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Predstavte si, že máte svoj vlastný kúsok raja, kde môžete stráviť dovolenku s rodinou a priateľmi. Zdá sa to ako sen, ale ako každý sen, aj tento má svoje úskalia. Investícia do apartmánu v hotelovom rezorte totiž prináša iný druh výhod. Najväčšou výhodou je, že vlastníctvo investičného apartmánu v hotelovom rezorte vám môže priniesť garantovaný pravidelný príjem/výnos z prenájmu, a to bez akejkoľvek vašej dodatočnej energie.

Vďaka All Inclusive službám sa nemusíte starať o údržbu, upratovanie a varenie. Všetko je zabezpečené! Pretože väčšina starostí spojených s vlastnením takejto nehnuteľnosti je prenesená na správcu/majiteľa rezortu. To zahŕňa aj správu hostí, poistenie a mesačné poplatky za energie, kompletný marketing, personál hotela a iné. A práve toto vám ušetrí veľa času a stresu. Čo je ešte lepšie, je to, že vďaka službám typu All Inclusive môže byť váš apartmán vyťažený a ziskový po celý rok.

Ďalšou výhodou je, že máte svoje vlastné ubytovanie v obľúbenom stredisku. Teda získavate prístup k hotelovým službám a vybaveniu ako je bazén s wellness, posilňovňa, masáže a iné relaxačné procedúry, reštaurácia, bar a veľa ďalšieho. Často je po blízku mnoho atrakcií pre deti, kúpalisko či v zime lyžiarske stredisko.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Avšak, ako každá investícia, aj táto má svoje nevýhody. Nevýhodou tejto možnosti môže byť nižší príjem z nájmu, pretože si musíte deliť zisk s rezortom. Okrem toho, nemáte úplnú kontrolu nad nehnuteľnosťou a môžete byť obmedzení v tom, ako ju používať aj využívať na vlastné účely. Vlastníctvo investičného apartmánu v hotelovom rezorte je často obmedzené počas hlavnej sezóny. To znamená, že nemôžete využívať svoj apartmán napr. počas hlavnej sezóny, aj keď práve vtedy máte dovolenku a deti prázdniny. Taktiež vám môže byť obmedzený prístup v určitých časoch roka, keď je rezort plne obsadený. Rovnako strácate kontrolu nad tým, kto sa ubytuje vo vašom apartmáne a ako sa o neho stará počas pobytu.

Investovanie do nehnuteľností: Aký apartmán si vybrať? Samostatný alebo v hotelovom rezorte?

Záverom však môžeme povedať, že vlastníctvo investičného apartmánu v hotelovom rezorte s All Inclusive službami pre hostí môže byť lukratívnou investíciou pre tých, ktorí bez ďalších starostí hľadajú pravidelný príjem z prenájmu a zároveň chcú mať vlastné ubytovanie v obľúbenom stredisku.

Zhrnutie

Ktorou cestou sa teda vybrať? To závisí od vašich osobných a investičných cieľov. Ak hľadáte nehnuteľnosť, ktorú môžete plne kontrolovať a chcete maximalizovať príjmy z nájmu, súkromný apartmán môže byť pre vás tou správnou voľbou. Ak naopak uprednostňujete pohodlie a bezstarostnosť, tak by mohol byť tou pravou voľbou investičný apartmán v hotelovom rezorte.

Dôležité je, aby ste si urobili podrobný prieskum a zvážili všetky možnosti predtým, ako sa rozhodnete. A pamätajte si, bez ohľadu na to, ktorú cestu si vyberiete, investícia do nehnuteľnosti je investíciou do vášho budúceho bohatstva a finančnej nezávislosti.

A nech sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, radi vám s výberom tej pravej investičnej nehnuteľnosti pomôžeme. Na našej podstránke: https://www.obyvani.blog/investicne-apartmany/ nájdete zopár inšpirácií na investičné nehnuteľnosti. Ak máte iné predstavy alebo akékoľvek otázky k takejto forme investovania, neváhajte nás kontaktovať telefonicky na 0910 393 363 alebo cez e-mail office@realvea.sk.

Pridať k obľúbeným
Vyradiť z obľúbených
Autor textu

Spoluzakladateľka a garant realitnej kancelárie RealVEA.sk.
Kvalifikácia: Realitný maklér akreditovaný MŠ VVaŠ SR, člen Realitnej Únie SR, Licencovaný realitný maklér NARKS, kariérny realitný titul RSc., prax v realitnom marketingu viac ako 14 rokov.

Investovanie do nehnuteľností – Ako na to a čomu sa vyhnúť

Investovanie do nehnuteľností sa stalo v posledných rokoch veľmi populárnou formou investovania. Mnohí ľudia vidia v nehnuteľnostiach stabilnú a dlhodobú investíciu, ktorá im môže...

Kupujete novostavbu? Prinášame tipy na možné skryté vady

Stav nového domu voňajúci čerstvým náterom a neobývanými izbami môže na prvý pohľad pôsobiť ako bezchybný sen. Avšak, skutočnosť môže byť iná a niekedy...

Predávate klasický veľký „rodičovský“ dom? Argument viacgeneračného bývania je opäť trendy

V súčasnosti, kedy sa spoločnosť snaží nájsť riešenia na stále rastúce náklady na bývanie a zároveň žijeme v dobe, kde sa rodinné vzťahy a...

Zmeny poplatkov na Katastri nehnuteľností od 01.04.2024

Od 1. apríla 2024 došlo k zvýšeniu poplatkov katastra nehnuteľností za rôzne služby, vrátane zmien v listoch vlastníctva, vydávania dokumentov a overovania geometrických plánov. Kataster...
RealVEA.sk
RealVEA.skhttps://www.realvea.sk/
Ako realitná kancelária zrealizujeme predaj Vašej nehnuteľnosti „na kľúč“ v rôznych regiónoch Slovenska. Pre realitných developerov a investičné nehnuteľnosti ponúkame moderné marketingové riešenia.
Reklamný priestor